Bez sava operetes teātra Latvija ir kā province, uzskata “Latvijas Operetes fonds”

7 komentāri

Latvija ir vienīgā Eiropas valsts, kur nav sava operetes jeb muzikālā teātra. To mēģina labot “Latvijas Operetes fonds”, ar ziedotāju atbalstu iestudējot izrādes, taču ar to nepietiek, lai operetes žanrs būtu stabili pārstāvēts.

Fonds tagad lūdz sabiedrības atbalstu lūgumam valdībai, lai operetei tiktu piešķirts valsts finansējums. Līdz šim tas saņēmis atteikumu.

Pagājuši jau vairāk nekā 20 gadi kopš Operetes teātra likvidēšanas, un šajā laikā šis mākslas žanrs – dziesmuspēle, komiskās operas paveids, kas mijas ar dejām un runātiem dialogiem –  Latvijā nav pārstāvēts. Pēdējos gados caurumu mēģina aizpildīt “Latvijas Operetes fonds”, iestudējot izrādes, taču dara to ar entuziastu un ziedotāju palīdzību.

Fondā stāsta, ka skatītāju atsaucība ir liela, kas vedina domāt – šādam teātrim Latvijas mākslas ainā būtu vieta un tam jābūt pastāvīgam, tāpēc portālā “manabalss.lv” sākuši iniciatīvu par valsts atbalsta piešķiršanu, ko pašlaik parakstījuši vairāk nekā 8000 cilvēku.

“Latvija ir nostādīta tādā kā pabērna, kā provinces lomā. Un Rīga ir vienīgā galvaspilsēta, kur nav sava teātra. Operete ietver pozitīvu ziņu, kas cilvēkiem visos laikos ir vajadzīga. Skaistu mūziku, deju, dziesmu, runu. Vienmēr ir laimīgas beigas,” uzsver Operetes teātra direktore Agija Ozoliņa-Kozlovska.

“Operetes fonda” iestudējumos piedalās gan tādi pazīstami Latvijas solisti kā Sonora Vaice, Ingus Pētersons, Ilona Bagele un Marlēna Keine, gan aicināti ārzemju mākslinieki. Teātris iestudē pasaules klasikas zelta fonda operetes, bet pašlaik notiek darbs pie latviešu autoru oriģināldarba radīšanas.

“Ir tapusi pirmā šī gadsimta latviešu oriģināloperete “Trīs zvaigznes un Zigfrīds”. Tā ir mūsu mīlestības dāvana Latvijai svētkos,” turpina Ozoliņa-Kozlovska.

Lai pilnvērtīgi darbotos, teātrim būtu vajadzīga ap 200 000 eiro liela dotācija gadā. Kultūras ministrija apliecina, ka lūgusi Finanšu ministrijai piešķirt šo naudu, taču tā kā šogad jaunas iniciatīvas netika atbalstītas, tā nav piešķirta.

“Mēs dabūjām precīzi nulle eiro, tajā skaitā – operetes atbalstam. Savukārt pašas Kultūras ministrijas budžetā šādu līdzekļu nav. Mums nav citu variantu, kā turpināt šo procesu nākamgad, skatot 2020. gada budžetu,” norāda Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš.

Fondam savulaik Rīgas dome deva apsolījumu ļaut darboties VEF Kultūras pilī, taču praksē tas nav noticis. Tāpēc operetes teātris arī ir pastāvīgas mājvietas meklējumos.

7 komentāri