Bērnus iekausta mājās, skolā, treniņos un uz ielas, atklāj skumjā statistika

Komentāri

Bērni arvien biežāk sūdzas par piedzīvotām pārestībām ģimenē, mācību iestādē, treniņā, uz ielas. 2014. gadā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija saņēmusi 1026 bērnu sūdzības par piedzīvoto vardarbību ģimenē. 2015. gadā saņemtas jau 1569 sūdzības.

Skolās kļūst bīstamāk

Pēdējais gads uzrāda vēl kādu satraucošu tendenci. Pieaug sūdzību skaits par piedzīvoto vardarbību skolā. 2014. gadā inspekcija saņēmusi 130 sūdzības, 2015. – jau 214. Bērni stāsta par fiziskām pārestībām, apsaukāšanos un lūdz psihologam padomu, kā rīkoties. Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija aicina izglītības iestādes iesaistīties ”bērnam droša skola” programmā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa:

Mums visiem patīk draudzīgi pasākumi skolās. Taču ar draudzīgiem pasākumiem vardarbības problēmu skolās neatrisināt. Tā ir sistēma, kurā bērns zina, pie kā iet, pie kā saņemt palīdzību, ja noticis kas tāds, ar ko viņš negrib samierināties. Tas, pie kā viņš ir aizgājis, zina, kā rīkoties, nevis vienkārši uzklausa bērnu un pasaka, ka neko nevar darīt. Tā ir sistēma, kas ļauj justies bērnam skolā droši.

Foto

Piekauj drauga mamma

Bērni cieš ne tikai no vienaudžiem, saviem vecākiem, bet arī no svešu pieaugušu cilvēku vardarbības. Daudzbērnu māmiņa Ilze TV3 Ziņām atklāja, ka hokeja treniņā deviņgadīgajam dēlam viņas acu priekšā cita puikas mamma iesitusi ar dūri pa seju. Ārsti konstatējuši sasitumu. Mamma rakstījusi iesniegumu policijai, zvanījusi bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, taču rezultāta nekāda.

”Mans dēls atrada inspekcijas tālruņa numuru. Piezvanīju. Sievietes mani laipni uzklausīja. Izrunājāmies. Taču reālu atbalstu un ieteikumu, kā rīkoties tālāk, tā arī nesaņēmu,” akcentēja piekautā dēla mamma. Ilze piebilda, ka puika joprojām ar satraukumu atceras notikušo. Bērns tagad trenējas citur.

Pērn nogalināti trīs bērni

Labklājības un Izglītības ministrijā uzsver, ka vardarbība pret bērniem ir kompleksa problēma un ātra risinājuma tam nav. Visbiežāk problēma sākoties ģimenē. Vecāki bērnu atstāj novārtā – fiziski vai emocionāli pazemo – vai arī pārāk izlutina, kā rezultātā bērni cenšas savu pārākumu demonstrēt pār citiem vienaudžiem.

”Es aicinātu vecākus būt vērīgiem. Tikko pienāk signāli no skolas, par kādām problēmām ir jāiesaistās. Nedrīkst tam atmest ar roku. Ir daudz iespēju, kā palīdzēt bērnam, tostarp piesaistīt psihologu,” norāda Labklājības ministrijas Valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

2014. gadā policija ierosinājusi 325 kriminālprocesus par vardarbību pret bērniem. 123 bērni cieta no vecākiem vai audžuvecākiem. Noslepkavoti 12 bērni, sešus nogalināja tuvinieki. Savukārt par pagājušajā gadā no vardarbības cietušajiem bērniem statistika vēl nav apkopota, bet noslepkavoti 3 bērni.

Video

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl