Bērnudārzs un skola par 19 000 eiro gadā! Kurš to var atļauties?

11 komentāri
Bērnudārzs un skola par 19 000 eiro gadā! Kurš to var atļauties?
Foto: LETA

Latvijā par ārkārtīgi atšķirīgo cilvēku dzīves līmeni liecina pieaugošais pieprasījums pēc dārgām privātskolām, kurās bērni jau no pirmajām dienām mācās svešvalodās. Tā, piemēram, no pirmdienas darbu uzsāks franču privātskola Piņķos, kurā mācību gada maksa būs 19 000 eiro.

Aisa un Alēns Rolandi vēl izstaigā klases pirms jaunā mācību gada, kas tāpat kā Francijā sāksies tikai pirmdien. Vairāk par visu viņi gaida brīdi, kad telpas piepildīs dzīvība. Kaut kur fonā vēl tiek steigti pēdējie remontdarbi.

Ekziperī starptautiskā skola (Exupéry International School) Piņķos tapusi gandrīz neticamos tempos – nepilnā gadā – un izmaksājusi 11 miljonus eiro. Franču pāris tās dēļ pat pārcēlies uz Latviju. Sieva pasniedz franču valodu un māca pašus mazākos, vīrs ir skolas radošais direktors.

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Aisa Rolanda, franču valodas skolotāja:

Sākumā mēs bijām nedaudz nobijušies, jo neko nezinājām par Rīgu. Kad pirmo reizi atbraucām šurp, bijām pārsteigti par šo mazo pilsētu – ļoti šarmantu, patīkamu.

Ideja par franču bērnudārzu un skolu pieder Krievijas miljonārei Jeļenai Bujanovai, kura Latvijā saņēmusi termiņuzturēšanās atļauju. Viņa piekrīt franču rakstnieka Antuāna de Sent-Ekziperī uzskatam, ka ikviens bērns ir apbrīnojams, tāpēc skola arī nosaukta viņa vārdā.

Foto

Telpas pirmsskolā iekārtotas tā, lai bērni dzīvotu pasakās. No Sarkangalvītes un Pelnrušķītes līdz Trim musketieriem un Mazajam Princim. Tiek solīts, ka, pretēji ierastajām izglītības iestādēm, bērns šeit netiks pakļauts stresam vai sāncensībai ar vienaudžiem. Tā vietā tiks izcelta katra individuālā personība.

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Alēns Rolands, Exupéry International School radošais direktors:

Mēs radām interesi par mācīšanos kā piedzīvojumu. Tas ir tas, kas atšķir mūs no citām skolām. Mēs neteiksim viņiem – sēdieties, klausieties! Nē! Mēs viņus iesaistīsim, attīstīsim interesi. Tas ir ļoti svarīgi.

Tomēr izveidot komandu Latvijā, turklāt līdzīgi domājošu, nemaz nebija tik vienkārši. Franču pāris bija pārsteigti ieraudzīt, ka pedagogu vidū Latvijā dramatiski trūkst vīriešu. Tas, bez šaubām, saistīts ar profesijas zemo prestižu un atalgojumu.

19 000 eiro gadā

Tieši pedagogu algas ir galvenais iemesls, kāpēc skoliņas gada maksa pret Latvijas vidējām algām ir milzīga – 19 000 eiro.
Bērnus baros augstākās klases restorāns – 36. līnija. Grupiņās nebūs vairāk par 16 skolēniem, un viņus jau no mazotnes mācīs četrās valodās: franču, angļu, krievu un latviešu.

Babītē pieprasījums pēc šādām skolām pieaug. Vēl pavasarī pamatakmeni tur ieraka Britu starptautiskās skolas pamatos, kur gada maksa būs 10 000 eiro. Novads priecājas, ka šādas skolas tam piesaistīs turīgos iedzīvotājus.

Andrejs Ence, Babītes novada domes priekšsēdētājs:

Esmu painteresējies par privātskolām ārpus Latvijas. Tur cenas ir 20 – 25 000 eiro gadā, turklāt jārēķina klāt arī dzīvošanas izmaksas. Latvijai šī summa varbūt šķiet fantastiska, bet ir cilvēki, kas gatavi to investēt bērnos.

Ekziperī starptautiskajā skolā audzēkņu šobrīd vēl nav daudz, tikai 50. Pagaidām bērnus uzņem līdz piektajai klasei, bet nākamajos gados sola pievienot arī vecākas klases un vidusskolu.

Video

11 komentāri