Bērnu glābšana, dziesmu svētku ģībšana un pedofili! Šogad uzmanības centrā bija bērni

Pievienot komentāru
Bērnu glābšana, dziesmu svētku ģībšana un pedofili! Šogad uzmanības centrā bija bērni
FOTO: LETA

Šogad sabiedrības uzmanības centrā bija bērni. Mēs priecājāmies par mazo Dāvi, kurš par saziedotajiem līdzekļiem strauji atlaba klīnikā ASV, uztraucāmies par neizskaidrojamo masveida ģībšanu Dziesmu svētkos, paudām sašutumu par daudziem pedofilijas skandāliem.

Ģimenes nodarbināja jautājumi, vai valsts spējusi mazajiem nodrošināt nepieciešamo, pabalstus, Izglītību, veselības aprūpi? Pieaugušie skaļāk nekā citus gadus uzdrošinājās kliegt par zemajām algām, par problēmām veselības aprūpē.

Skolā atgriezās arī mazais Dāvis. Gada sākumā visa Latvija sabiedrība turēja īkšķus par deviņgadīgā puisēnu dzīvību. Smagi slimā Dāvja dzīvību varēja glābt tikai saziedojot naudu ārstēšanai otrpus okeānam. Amerikāņu ārsti palīdzēja un jau 8. janvārī Dāvis ar mammu atgriezās dzimtenē.

Cilvēki saziedoja pat vairāk nekā nepieciešams – Bērnu slimnīcas fonds Dāvja ārstēšanā ietaupītos 232 tūkstošus eiro izmanto citu smagi slimu bērniņu atlabšanai.

Bērnu veselība bija galvenais temats arī Skolēnu dziesmu svētku laikā. Gala koncerta ģenerālmēģinājuma notika kas ārkārtējs – uz lielās skatuves viens pēc otra ģība bērni. Rīkotāji mēģinājumu atcēla un drošības labad ieteica nepiedalīties Svētku gājienā.

Ātrās palīdzības mediķi strādāja nepaguruši. Tikmēr šo dienestu arī satricināja vairāki skandāli. Veselības ministrs Guntis Belēvičs no darba atlaida dienesta vadītāju Armandu Ploriņu.

Skandāliem apvītas bija arī ātrās palīdzības mašīnas. Veselības ministrija atteicās no gadiem ilgi piekoptās prakses nomāt ātro mašīnas un nolēma iegādāties busiņus līzingā. Gada nogalē parādījās informācija, ka jaunās mašīnas mediķiem par 4 miljoniem eiro piegādās Solvitas Āboltiņas vīra pārstāvēts uzņēmums.

Tikmēr Veselības aprūpē nodarbinātie visu gadu cīnījās par lielāku atalgojumu. Gada beigās mediķi brīdināja par streiku un nozares ministrijas vadība kļuva piekāpīgāka.

Tomēr vēlāk sapratuši, ka vairāk par 10 miljoniem nedabūs, mediķi no streika atteicās. Toties – streikoja skolotāji. Arodbiedrība ar Izglītības ministriju nekādi nespēj rast kopīgi valodu par jaunu pedagogu atalgojuma modeli.

Kā jau varēja prognozēt arī vienas dienas brīdinājuma streiks vērā ņemamus augļus nedeva. Arodbiedrība grasījās pieprasīt nozares ministres Mārītes Seiles demisiju, bet nepaspēja. Premjere Laimdota Straujuma atlaida sevi un visu valdību. Politiķus gan vairāk par zemo izglītības līmeni satrauca tikumība skolās.

Pēc Saskaņas deputātes Jūlijas Stepaņenko iniciatīvas tagad spēkā ir norma, ka skolās jānodrošina tikumiska audzināšana. Ko tas nozīmē, neviens nespēj precīzi atbildēt. Un arī sabiedrību, tas maz uztrauca, ko gan nevarētu teikt par vardarbību pret bērniem.

Visa gada garumā sabiedrību šokēja vairāki pedofilijas skandāli. Augustā policijai izdevās aizturēt vairāk nekā gadu cītīgi meklēto Imantas pedofilu. Divdesmitgadīgais noziedznieks gada laikā seksuāli izmantojis piecas mazas meitenes.

Vēlāk gan atklājās, ka Imantas pedofils policijā nokļuva jau martā, kad tika aizturēts par sīku zādzību. Par seksuālās vardarbības noziegumiem pret mazām meitenēm viņu aizturēja pēc četriem mēnešiem, kad DNS analīzes apstiprināja – zaglēns ir meklētais pedofils.

Arī Liepāju satricināja pedofilijas skandāls. Sabiedrības sašutumu izraisīja maigais Liepājas tiesas lēmums, piespriežot piespiedu darbu tēvam un dēlam, kuri gadiem ilgi seksuāli izmantojuši piecgadīgu meiteni. Kurzemes apgabaltiesa nolēma, ka pirmās instances tiesai lieta būs jāizmeklē no jauna, citu tiesnešu sastāvā.

Tikmēr galvaspilsētā, pirmās instances tiesa, bijušajam Rīgas satiksmes darbiniekam, kuru vainoja par 42 seksuāliem noziegumiem pret 20 meitenēm piesprieda 17 gadus cietumā.

Bet šī gada lielākā tiesas prāva nemaz nenotika tiesas zālē. Zolitūdes traģēdijas krimināllietu, lai varētu pulcēt visus iesaistītos, nācās novadīt Ķīpsalas izstāžu centrā konferenču zālē.

Procesā ir deviņi apsūdzētie un 263 cietušie, kuri pieteikuši 155 miljonu eiro lielu kompensāciju. Plānots nopratināt 144 lieciniekus un uzklausīt 10 ekspertu liecības. Sēdi atlika līdz nākamā gada martam. Cietušie pauda vilšanos, norādot, ka nelolo cerības par lietas raitu izskatīšanu.

Maxima lietas iznākumu gaida arī daudzi bērni, kuri pēc traģēdijas palikuši bez vecāku gādības. Bērnu tiesību jautājumiem visu šo gadu aktīvi līdzi sekojis tiesībsargs Juris Jansons. Viņš aktualizēja arī daudzas citas problēmas, piemēram, vardarbību pret bērniem, jautājumu par bērnu namu likvidēšanu.