Bērniem nākamgad vēl nebūs jāsāk skolas gaitas no sešiem gadiem – izmaiņas plāno ieviest pēc gada

5 komentāri
Bērniem nākamgad vēl nebūs jāsāk skolas gaitas no sešiem gadiem – izmaiņas plāno ieviest pēc gada
Foto: LETA

Skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma plānots ieviest pēc gada – 2019./2020. mācību gadā.

Tā šodien, 27. novembrī, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē izglītības ministrs Kārlis Šadurskis akcentēja, ka obligātās izglītības sākuma vecums ir pieci gadi, pirmos divus gadus aizvadot bērnudārzā, tādējādi kopumā izglītības sistēmā pavadot 14 gadus un vidējo izglītību pabeidzot ap 19 gadu vecumu.

Ministrs uzskata, ka šobrīd ir ļoti strauja un krasa pāreja no bērnudārza uz skolu.  Šadurskis skaidroja, ka “pārejai jābūt bērnam saudzējošāka, vairāk atbilstoša viņa attīstības līmenim, tāpēc nedaudz jāpastiprina izglītības ieguvi pirmsskolā, saglabājot sešgadīgam bērnam rotaļu režīmu, kā arī nodrošinot, ka pirmās klases gaitas var tikt aizvadītas bērnudārzā.”

Politiķis uzsvēra, ka nav īsti pareizi, ka 19 gadus vecs jaunietis aizvien sēž skolas solā. Šadurskis skaidroja, ka ir maz valstu, kur izglītība sākas no septiņu gadu vecuma. Viņš to uzskata par vecu padomju tradīcija.

Jaunā mācību satura izstrādātāji piedāvājumu veido atbilstošajiem vecumposmiem, un lielā mērā pārmaiņas būšot tikai nosaukuma maiņa, pēdējo gadu bērnudārzā pārdēvējot par pirmo klasi, teica Šadurskis.

Politiķis akcentēja, ka, analizējot mācību gada uzbūvi, redzams, ka ir iespēja saīsināt vienu gadu, ņemot vērā kā bērnu, tā arī vecāku intereses. Patlaban liela daļa jautājumu ir skaidra un atrisināta, apgalvoja ministrs.

Sākotnēji bija doma pārmaiņas sākt 2018./2019. mācību gadā, taču redzot, cik ilgs ir saskaņošanas periods, IZM secinājusi, ka jādod vēl viens sagatavošanās gads un pārmaiņas jāsāk no 2019./2020. mācību gada, saglabājot brīvprātības elementu, jo “neviens labāk par vecāku nezina par viņa bērnu gatavību”.

5 komentāri