“Bērniem ir jāiemācās skatīties kino”; skolās kopš šīs nedēļas pieejamas simtgades filmas

1 komentārs

No šīs nedēļas sākuma Latvijas skolās pieejamas simtgades filmas. Nacionālais kino centrs (NKC) turpina papildināt portāla filmas.lv sadaļu “Kino skolās”. Projekta mērķis ir veicināt Latvijas filmu izmantošanu mācību procesā.

Rīgas Franču liceja franču valodas skolotāja Alise Gau savā brīvajā stundā izvēlas vienu no 16 Latvijas skolās pieejamajām Latvijas simtgades filmām, kuru var parādīt saviem audzēkņiem. Skolotāja uzskata, ka šādas filmas var noderēt ne tikai klases stundā vai vēstures apguvē, bet arī svešvalodu pasniedzot. Skolotāja šo iespēju savās stundās arī cenšas izmantot.

“Noteikti var runāt par kultūras aspektu un vēstures aspektu, arī patrenēt vārdu krājumu. Aprakstīt, kas notiek, kāda darbība, pārveidot pagātnē vai nākotnē. Izdoma jāpieliek, tad jau daudz ko var izdarīt,” saka franču valodas skolotāja Alise Gau.

Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” uzņemtās 16 pilnmetrāžas filmas dažādos rakursos un atšķirīgā stilistikā stāsta par Latviju – no senvēstures līdz mūsdienām, īpašu uzmanību pievēršot 20. gadsimtam.

“900 sekundes” Franču licejā viesojas, kad 4. klases skolēni klases stundā noskatās Herca Franka dokumentālo filmu ”Vecāks par 10 minūtēm”. 10 minūšu garumā fiksēta izjūtu un emociju gamma, kas spoguļojas maza puisēna sejā. Bērni ļoti uzmanīgi skatās.

Pēc filmas noskatīšanās skolotāja izrunā redzēto ar saviem audzēkņiem. Skolotāja Inese Albrekte atzinīgi novērtē iespēju izmantot latviešu filmas skolā. It īpaši, kad runa ir par emocijām.

“Šī filma, ko šodien skatījāmies, tā ir sena. Viņi redz, kā ir bijis tad, bet emocijas nemainās, emocijas paliek, un viņi to var projicēt uz sevi. Pozitīvi ir tas, ka šīs filmiņas ir pievienotas un daudzām no viņām ir gatavas darba lapas, kas ir mums, pedagogiem, palīdz darboties un kā stundu varam veidot pilnveidīgāku,” uzskata Rīgas Franču liceja angļu valodas skolotāja Inese Albrekte.

Bērniem ir jāiemācās skatīties kino, jo tas ir ļoti nopietns izteiksmes līdzeklis šajā pasaulē, savu viedokli pauž Nacionālajā kino centrā. Un kino valoda jāiemācās lasīt, turklāt latviešu kino beidzot ir pienācīgi novērtēts.

“Latvijas kino līdz zināmam laikam bija maz vietas kinoteātros un lielo ekrānu vidē. Tagad caur simtgades vilni radikāli mainījusies Latvijas kino situācija. Mūsu tirgus daļa ir daudz lielāka, tas nozīmē, ka Latvijas filmas var daudz ko ņemt un integrēt skolu programmās,” pārliecināta ir NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Projektu “Kino skolās” Nacionālais kino centrs sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru aizsāka pirms 5 gadiem. To izmanto apmēram 1200 pedagogu Latvijā.

1 komentārs