Bērni, vecāki un vecvecāki – visas paaudzes aicinātas uzlādēt “latviskās baterijas” īpašā nometnē

Pievienot komentāru
Bērni, vecāki un vecvecāki – visas paaudzes aicinātas uzlādēt “latviskās baterijas” īpašā nometnē

Lai koptu latviskās tradīcijas un veicinātu ģimeņu stiprināšanu, Latvijā jau kopš 1990.gada norisinās 3×3 nometnes. Tajās piedalās trīs paaudzes – bērni, vecāki un vecvecāki, lai nedēļas laikā kopā mācītos kādu seno arodu un paplašinātu zināšanas par mūsu tautas kultūru. Šovasar pirmais no saietiem notiek Saldū. Nometnieki teic, ja vienreiz tajā ir būts, rodas atkarība un gribas uz saietu braukt arī citus gadus.

Pēc latviskuma kaut no Jaunzēlandes

3×3 ir pasaules latviešu kustība, kas pulcē kopā tautiešus no tuvākām un tālākām zemēm, kā arī, protams, pašas Latvijas. Kā teic šīs nometnes vadītāji, Ingus un Egija Krūmiņi, šeit nedēļas laikā ir iespējams uzlādēt savas latviskās baterijas. Nometnē piedalās ap 400 cilvēku, citi braukuši pat no Austrālijas, Jaunzēlandes un Āfrikas. Kā smej nometnes vadītāji, šeit nav pārstāvēta tikai Dienvidamerika. Nometniekus vieno interese par latvisko dzīvesziņu un tradīcijām. Ingus un Egija jau otro reizi vada saietu, taču tajā kā dalībnieki piedalās jau sen. Krūmiņi stāsta,

Tā ir mūsu dzīves sastāvdaļa, citi brauc atvaļinājumos uz Turciju, bet mēs braucam atvaļinājumā uz 3×3 nometni. Būt par nometnes vadītājiem, protams, ir grūtāk, nekā būt dalībniekam. Citus gadus esam vadījuši arī ievirzes.

Pats sev uzkaļ gredzentiņu un izgrebj kokli

Par ievirzēm tiek sauktas praktiskās un teorētiskās nodarbības, kurās var piedalīties kā lieli, tā mazi. Sākot no rotu darināšanas līdz tautastērpa šūdināšanai. Nometnes dalībnieks Lauris no Rīgas stāsta, ko šeit dara,

Taisu latviešu tautas tērpu. Vienā nometnē uzšuvu kreklu, vienā uzšuvu bikses, vienā izkalu nazi. Šajā nometnē taisu jostu. Cik nometnes vēl vajadzīgas, lai tautastērps būtu gatavs? Ceru, ka ar kaut kādām 20 pietiks! Gribētos teikt, ka 3×3 vispār labākais, kas dzīvē ir! Dzīvojam no nometnes līdz nometnei, gaidot jau nākošo!

Savukārt Elza no Saldus nometnē jau paguvusi izkalt gredzentiņu un aproci.

Tajos iekšā ir iesisti latviešu rakstiņi. Tur ir Māras krusts un ugunszīme, Ūsiņš un Jumis. Arī Dieva zīme. Tagad es taisīšu amuletu.

Kamēr vieni kaļ, citi no koka grebj kokles. Nometnē ikviens var iemācīties darināt pats savām rokām pie izciliem meistariem. Uldim no Ikšķiles šī ir pirmā reize 3×3 nometnē, viņš ar lielu entuziasmu darina kokli.

Man ļoti patika kokle, kad es viņu pamēģināju spēlēt. Man patika tā skaņa un tas meditatīvais process. Šī būs mana pirmā kokle, redzēsim, kā skanēs! Man patīk tā vide, kas ir nometnē, te valda latviskais gars.

3×3 neatņemama sastāvdaļa ir muzicēšana. Piemēram, jaunieši izveidojuši savu orķestri un māca citiem spēlēt akordeonu vai vijoli. Jaunākās nometnieces ar lielu interesi mācās cept maizi, bet puiši – taisa koka mašīnītes.

Tradīcijas nodot bērniem

Daudziem ārzemēs dzīvojošiem latviešiem 3×3 ir teju vienīgā vieta, kur sasmelties latviskumu. Arī Ievai, kura ar ģimeni dzīvo Norvēģijā.

Kad es biju maziņa, mani veda uz šīm nometnēm, man dikti patika! Man ar šo nometni visas vasaras saistās. Vasara izvēršas pilnīgi savādāka bez 3×3. Kādu laiku gan es nebraucu, bet tagad man pašai ir savi bērniņi un es gribu viņiem to parādīt. Jo mēs dzīvojam ārzemēs un no tā latviskā bērni neredz neko.

Nometnieki teic, te var sajust to pamatu, kādēļ, pat dzīvojot zemeslodes otrā pusē, joprojām sevi ar lepnumu saucam par latviešiem. Latvijā ik vasaru notiek divi 3×3 saieti, nākamais risināsies Pelčos.

Video

Foto