Bērni jautājumus par seksu meklē internetā. Vai skolās vajadzīga dzimumaudzināšana?

0 Komentāru
Bērni jautājumus par seksu meklē internetā. Vai skolās vajadzīga dzimumaudzināšana?
Foto: Flickr / Brad Flickinger

Saeimā atsākušās spraigas diskusijas par seksuālās izglītību skolās. Deputātiem un nevalstiskajām organizācijām nav vienprātības, vai skolās būtu jāievieš dzimumaudzināšana un kas tajā būtu jāmāca.

Bērni jautājumus par seksu meklē internetā

Saeimas Izglītības, kā arī Sociālo un darba lietu komisijas deputāti, arī tie, kuri teju pirms gada atbalstīja pretrunīgi vērtēto tikumības audzināšanu skolā, iepazinās ar pētījumu par seksuālo rakstura informāciju internetā un to ietekmi uz bērnu. Rezultāti rāda, ka daudzi bērni vecumā no 9 līdz 16 gadiem ir aplūkojoši pornogrāfisku saturu un redzētais viņus satraucis.

“Ja mēs nestāstīsim skolā, ja mēs nerunāsim par to mājās ģimenē, ja mēs izliksimies, ka seksa nav un par to nav jārunā, bērni un jaunieši meklēs informāciju. Mēs redzam, ka viņi to dara,” Saeimā uzsvēra Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Bērni nav seksa blakusprodukts

Aptuveni divas trešdaļas vecāku uzskata, ka dzimumaudzināšanai ir jābūt obligāti iekļautai skolas programmā, secināts pētījumā “Ko domā vecāki: pētījums par Latvijas vecāku attieksmi un zināšanām par seksuālo izglītību. Tāpat vairāk nekā divas trešdaļas uzskata, ka par seksualitāti bērni būtu jāizglīto arī vecākiem mājās. Bet aptuveni 65% ir pārliecināti, ka bērnu zināšanas par šiem jautājumiem samazinātu seksuālo slimību izplatību, tostarp HIV. Saeimas atbildīgajā komisijā gan uzplaiksnīja diskusija, kāds būtu šīs programmas saturs.

“Paldies par Jūsu pētījumu. Taču, manuprāt, šeit pietrūkst jautājuma vecākiem – kad viņu bērnam vajadzētu stāties dzimumattiecībās? Vai ir jābūt atturībai līdz laulībām? Tieši šis jautājums uztrauc visvairāk šo daļu vecākus,” norādīja Latvijas Kristīgo skolu asociācijas pārstāve Elita Kleinhofa-Prūse.

Tikmēr asociācijas Ģimene pārstāvis Andris Karlsons norādīja, ka svarīgi ir iztirzāt saturu: “Gribam zināt, kas šajā mācībā tiks pasniegts un kādā veidā!”

Valdis Kalnozols akcentēja, – skolās nepieciešams mācīt, ka bērns nav seksa blakusprodukts.

“Mēs popularizējam, ka ģimene ir jāveido aiz mīlestības. Faktiski mēs visi ļoti labi saprotam, ka mīlestība ir psihiski slims stāvoklis cilvēka. Un tad mēs aicinām – veidojam ģimeni aiz psihiski slima stāvokļa. Un tad beigu beigās mēs skatāmies sekas. Ļoti liels šķirto ģimeņu skaits, bez abiem vecākiem auguši bērni. Man ir aicinājums – runāsim mazāk par seksu, vairāk par ģimeni un bērniem,” savus uzskatus pauda Kalnozols.

Rezultātā Saeimas divu komisiju apvienotā sēde beidzās bez rezultātiem. Nekādus lēmumus par dzimumaudzināšanas stundām skolās deputāti šodien vēl nepieņēma.

Video

0 Komentāru