Beidzot ieraudzīsim Gaismas pils patieso krāsu! Mazgāšanai novirzīti 110 000 eiro

Pievienot komentāru
Beidzot ieraudzīsim Gaismas pils patieso krāsu! Mazgāšanai novirzīti 110 000 eiro
Foto: Kristīne Žilde-Krēvica, Dzintars Rudzītis

Pavasaris ir spodrības laiks, un atsevišķām ēkām tā nepieciešama vairāk nekā citām. Runa ir par mūsu visu lepnumu – Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), uz kuras netīrumu kārta jau izveidojusi biezu, iedzeltenu slāni. Kultūras ministrija beidzot izsludinājusi konkursu fasādes mazgāšanai. Tai tērēs 110 000 eiro.

Gaismas pils būvdarbi tika pabeigti jau pirms divarpus gadiem – 2013. gada decembrī, bet ēka visu šo laiku tā arī ne reizi nav tikusi pilnībā nomazgāta. Putekļu, kūstoša sniega un kaiju atstāto ”vēstījumu” kārta kļuvusi tikai biezāka. Tas nav traucējis telpās noturēt svarīgus pasākumus un ielūgt prominentus viesus.

Pirmais lielais bibliotēkas pārbaudījums bija Latvijas prezidentūra Eiropas Padomē, pirms kuras TV3 ziņas jau vērsa uzmanību uz katastrofālo ēkas vizuālo stāvokli, taču Kultūras ministrija tolaik strīdējās ar būvniekiem, kuram ēka būtu jāmazgā. Uznāca sals, un, nedaudz apmazgāta, fasāde tā arī palika viegli iedzeltenajā netīrumu krāsā.

Pagājis vēl gads, un ēkas oriģinālais tonis jau pavisam pazudis. Pa gabalu netīrumi ar fasādi tā saplūduši, ka dažs, iespējams, tos nav pamanījis vai ir pie tiem pieradis. Citi prāto – vai varam atļauties stikla ēkas, ja nav naudas to uzturēšanai kārtībā? LNB Saimniecības daļas vadītājs Ivars Ķīsis skaidro, ka iemesli, kāpēc ēka tik ilgi stāvējusi netīra, bijuši dažādi.

Ivars Ķīsis, LNB Saimniecības departamenta vadītājs:
Daļēji arī prezidentūra kavēja ēkas nomazgāšanu. Tāpat valdīja peripetijas starp ēkas pasūtītāju un būvdarbu izpildītāju, bet rezultātā gaidām finišu, ka stikla kalns šogad beidzot būs tīrs.

Pagājušajā nedēļā Kultūras ministrija beidzot izsludināja konkursu uz bibliotēkas mazgāšanu. Kāpēc tam bijis vajadzīgs tik daudz laika? LNB projekta īstenošanas darba grupas vadītājs Indriķis Builis skaidro – kad arhitekta Gunāra Birkerta mets 1993. gadā ieraudzīja dienasgaismu, par fasādes īpatnībām un to saistību ar netīrību daudz netika domāts. Turklāt bija arī iecerēts Akmens tiltu atstāt gājējiem, ne maģistrālajai satiksmei.

Indriķis Builis, Kultūras ministrijas LNB projekta īstenošanas darba grupas vadītājs:
Laikā, kad projektu īstenoja, pastāvēja pilsētas attīstības plāns 2006. – 2018. gadam, kurā bija indikācijas, ka ap bibliotēku nebūs maģistrālās satiksmes plūsmas, kas pamatā šobrīd arī veido nosēdumus uz fasādes. Ja plāns būtu īstenots, tīrīšanas nepieciešamība būtu cita, bet ieceri izjauca ekonomiskā krīze.

Foto:

Dārgā mazgāšana

Bibliotēkas virsbūves platība ir liela, 22 000 kvadrātmetru. No tiem lielākā daļa ir klāta ar stiklu, bet aptuveni 9 000 kvadrātmetru – ar metālu. Ēkas projekta dokumentācija jau paredz ķīmiskos līdzekļus, ar ko virsmas mazgājamas, taču šī nozare attīstās, tāpēc jau šobrīd tiekot testēti dažādu firmu izstrādājumi. Galvenais, lai bez putekļu noskalošanas ēka tiktu pārklāta arī ar netīrumus atgrūdošu aizsarglīdzekli, tāpēc mazgāšanai atvēlētā summa ir liela – 110 000 eiro bez PVN. Kultūras ministrijā cer, ka ilgtermiņā šādi izdosies ietaupīt. Nākamreiz ēku mazgāt vajadzēšot vien uz Latvijas simtgadi.

Indriķis Builis, Kultūras ministrijas LNB projekta īstenošanas darba grupas vadītājs:

Ēka būtu jāmazgā reizi divos gados. Tāda ir iecere un reklāmu solījumi. Redzēsim, kā tie strādā!

Vai ar reizi divos gados būs līdzēts, vēl nav zināms. Konkurss noslēgsies 23. maijā, bet ar mazgāšanu jātiek galā līdz jūnija beigām.

Skeitborda sezona tuvojas

Cita bēda, kas iepriekš arī nebija paredzēta, ir ekstrēmo sporta veidu cienītāji, no kuriem bibliotēkas teritorija jau šobrīd ir cietusi. Daļa flīžu pie apmalēm ir salauztas, metāla margas – noskrāpētas. Šobrīd notiek pārrunas starp Gaismas pils apsaimniekotājiem un skeitbordistiem, kā labiekārtot teritoriju tā, lai tā izskatītos pieklājīgi un reizē nelaupītu prieku jauniešiem.

Video: