Bēgļu “atvērto durvju politika” var izrādīties liktenīga Merkelei. Reportāža no Berlīnes!

0 Komentāru
Bēgļu “atvērto durvju politika” var izrādīties liktenīga Merkelei. Reportāža no Berlīnes!
Foto: Scanpix

Negaidīti lielās bēgļu straumes un tagad arī neziņa par Parīzes terorakta uzbrukumu apstākļiem sējušas šaubas Eiropas ietekmīgākās valsts iedzīvotājos un politiķos par vēl vasarā pasludināto “atvērto durvju politiku” bēgļu uzņemšanas jautājumā. Reitingi liecina, ka kancleres Angeles Merkeles un viņas pārstāvēto kristīgo demokrātu popularitāte nokritusies līdz pēdējo trīs gadu zemākajam līmenim, un jau izskan, ka pēdējie terorakti varētu pārvilkt strīpu Merkeles kā politiķes karjerai.

Bēgļu straume uz Vāciju strauji palielinājās vasaras beigās, kad, pēc daudzu ekspertu domām, Vācijas kanclere Angela Merkele pieļāva savas karjeras lielāko kļūdu, vienpusēji pārtraucot Dublinas līgumu. Tas nosaka, ka bēgļiem lūgums par patvēruma piešķiršanu ir jāiesniedz pirmajā valstī, kurā viņi nonākuši.

Skaties foto:

Bēgļi to uztvēra kā aicinājumu ierasties, un imigranti spiedās bagātās Vācijas virzienā. Taču pagājušonedēļ vācu atvērto durvju politika cieta fiasko – vispirms valsts iekšlietu ministrs paziņoja, ka sīriešiem sāks piemērot Dublinas sistēmas noteikumus, kas nozīmē viņu nosūtīšanu uz pirmo ierašanās valsti Eiropas Savienībā, bet tad notika šaušalīgais terorakts Parīzē.

Kā atzīst berlīnieši, jautājums – ko darīt ar bēgļiem – ir lielākā dilemma, ar ko bagātā valsts saskārusies kopš Berlīnes mūra krišanas. Berlīnē nav pret imigrantiem vērstu akciju kā citās pilsētās. Taču nav arī vairs tā pozitīvisma, kas vēl bija septembrī, kad kādā no laikrakstiem bija izdots pielikums arābu valodā ar Berlīnes karti, lai bēgļiem būtu vieglāk pilsētā orientēties.

Retorikas maiņa Berlīnes varas gaiteņos, kas uzskatāmi par ietekmīgākajiem, var tieši atsaukties arī uz Latviju. Tiek prognozēts, ka Vācija izdarīs spiedienu uz pārējo Eiropu uzņemt vairāk bēgļu pie sevis, turklāt nav runa tikai par tiem, kas nesen šķērsojuši Vidusjūru. Bēgļi šim aicinājumam ir atsaukušies un patlaban nekontrolējamā skaitā ierodas Vācijā. Pieaugušais bēgļu skaits varētu palīdzēt Vācijai atrisināt nācijas novecošanas un darba tirgus problēmas. Ar šādu ideju klajā nācis Vācijas kancleres vietnieks Zigmārs Gabriēls.

Vācijas laikraksti Bild un BZ publicējuši nelegālajiem imigrantiem domātus Berlīnes ceļvežus arābu valodā ar galvaspilsētas kartēm un noderīgākajām adresēm. Kartēs ceļveža Laipni lūdzam Berlīnē četrās lappusēs pilsētas galveno apgabalu nosaukumi ir arābu valodā, turpat arī norādītas bēgļu patversmju un galveno imigrācijas dienestu atrašanās vietas. Ceļvedī iekļauta arī vācu valodas vārdnīca ar pamatfrāzēm, sveicieniem, vārdiem, kas varētu palīdzēt orientēties pilsētā.

Vācijas mediji pauduši atbalstu valdības lēmumam atvērt durvis nelegālo imigrantu masām, kas valstī ierodas no konfliktu piemeklētajām un trūcīgajām valstīm. Vācijas pieņemtais lēmums par robežkontroles atjaunošanu ir pretrunā ar Šengenas vienošanos par Eiropas Savienības iedzīvotāju brīvu pārvietošanos bez pasu kontroles un robežkontroles.

Merkeles atvērtā durvju politika imigrantiem pēc piedzīvotajām bēgļu straumēm nedēļas nogalē izraisījusi asu kritiku politiķu vidū, ziņo DW. Vācijas mediji apgalvo, ka Merkele par lēmumu atļaut valstī iebraukt nelegālajiem imigrantiem nav brīdinājusi federālo zemju valdības.

Skaties video:

0 Komentāru