Bēgļiem pusgadu varētu apmaksāt īres dzīvokli par 250 eiro mēnesī

Komentāri

Ekonomikas ministrija rosina bēgļiem, kas Latvijā ieguvuši oficiālu statusu, sākumposmā izmaksāt īpašu atbalstu mājokļa īrei. Tā griesti būtu 250 eiro mēnesī, un pabalstu varētu saņemt līdz pusgadam, kamēr bēgļi atrod darbu un var sākt patstāvīgu dzīvi. Līdzīgu atbalstu valstī uzņemtajiem bēgļiem sniedz Igaunijā. Vai tā notiks arī Latvijā – vēl jālemj valdībai.

Bēgļi no patvēruma centra faktiski nonāk uz ielas

Pašlaik bēgļiem Latvijā lemts kļūst teju par bezpajumtniekiem pēc tam, kad viņi iegūst oficiālo statusu un jāuzsāk patstāvīga dzīve. Ar ikmēneša pabalstu – 139 eiro mēnesī – nepietiek, lai noīrētu mājokli. Šis bijis arī viens no iemesliem, kādēļ bēgļi masveidā pameta Latviju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ilze Pētersone-Godmane
Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre

Izanalizējot pirmos gadījumus, mēs konstatējām, ka sistēma ir uzbūvēta visnotaļ optimāla, taču ir viens ”bet”. Ir viens konkrēts posms, kas iztrūkst. Un tas ir posms, kad cilvēkam ir jāatstāj ”Mucenieki” un jāuzsāk patstāvīga dzīve. Tas ir dzīvesvietas jautājums, fiziski jums virs galvas.

Mājokļu pieejamību jau pirms krietna laika bija uzdots risināt Ekonomikas ministrijai. Nu tā izstrādājusi divus iespējamos variantus.

Noteiks īres maksas griestus, ko apmaksās no valsts budžeta

Pirmais paredz, ka mājvietas bēgļiem būs jānodrošina pašvaldībām, bet valsts pēc tam kompensēs īres izdevumus. Otrais variants paredz noteikt dzīvokļa īres maksas griestus, ko segs valsts un par ko bēgļiem pašiem būs jāatrod miteklis, kurā dzīvot.

Edmunds Valantis
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

Šobrīd ir paredzēts, ka tas sākotnējais finansējums būtu no 250 eiro mēnesī. Apzinoties to, ka ir nepieciešams laiks arī latviešu valodas apguvei un darba iegūšanai, šis laika periods varētu būt no trīs līdz pat sešiem mēnešiem.

Ministrija gan nav vēl aprēķinājusi kopējo summu, kas būtu nepieciešama no valsts budžeta, lai īslaicīgi segtu īres maksas bēgļiem. Finanšu ministrija par šādu priekšlikumu vēl neko nav dzirdējusi, tāpēc nesteidzas ideju atbalstīt. Prognozējams, ka iebildumi pret papildu atbalstu bēgļiem varētu būt no nacionālā spārna politiķiem. Ekonomikas ministrija ar priekšlikumiem valdību plāno iepazīstināt vēl šogad.

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā “X Faktora” talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā "X Faktora" talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Pasaules slavenajā mūzikas šovā “X Faktors” sevi spilgti pieteikuši vairums Latvijas dziedošo talantu. Kāpt uz skatuves, visnotaļ, palīdz ne vien draugu un ģimenes atbalsts, bet arī drosme un pārliecība – šajā jautājumā dziedātājiem atbalstu sniedz iepirkšanās centrs “Domina Shopping”, kā arī stiliste un modes dizainere Indra Salceviča.

Lasi vēl