Bēgļiem Muceniekos pietrūkst pārtikas; Latvijas iedzīvotāji aktīvi ziedo, lai palīdzētu

14 komentāri
Bēgļiem Muceniekos pietrūkst pārtikas; Latvijas iedzīvotāji aktīvi ziedo, lai palīdzētu
FOTO: F64

Par spīti skepsei, kas valda sabiedrībā attiecībā pret patvēruma meklētājiem, labdarības organizācijas un vienkārši ziedotāji bēgļiem Muceniekos piedāvā praktisku palīdzību. Tur cilvēki ir pateicīgi par uzdāvinātu iepakojumu auzu pārslu, zobu birsti vai pamperu paku.

Katoļu labdarības biedrība Caritas uzskata, ka Latvijas atvēlētais 139 eiro mēnesī pabalsts iedzīšot Sīrijas bēgļus nabadzībā un liks klauvēt pie labdaru durvīm. Nevalstiskās organizācijas izjutīšot lielu spiedienu.

 

Cilvēki, atsaucoties uz Facebook domubiedru grupu Gribu palīdzēt bēgļiem, patvēruma meklētāju atbalstam saziedojuši ievērojamu daudzumu dažādu lietu.

Egīls Grasmanis, kopas Gribu palīdzēt bēgļiem vadītājs

Es ar ģimeni uzdevām sev jautājumu, ko mēs katrs varētu darīt lietas labā, un vai mēs būtu gatavi uzņemt pie sevis mājās, ja būtu tāda vajadzība. Mēs sapratām, ka, iespējams, jā.

Šobrīd Egīlu pārsteidzot, ka patvēruma meklētāji Muceniekos ir izsalkuši un lūdz ziedot drīzāk ēdamo. To viņš ved katru nedēļu nu jau otro mēnesi.

Egīls ir atvēris pat bankas kontu, lai par tajā saziedoto varētu centralizēti iepirkt pārtikas produktus patvēruma meklētājiem Muceniekos. Vienkārši iedzīvotāji pilda funkciju, ar kuru valsts nespēj tikt galā. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē gan noliedz, ka viņu pārvaldītajā centrā Muceniekos būtu sācies bads.

Patvēruma meklētāji izsalkumu drīz remdēšot Eiropas Savienības (ES) trūcīgās personas pārtikas pakas.

Patvēruma meklētāju ģimene no Irākas ir pateicīga latviešiem par saziedotajām skolas lietām bērniem, kuri tieši šonedēļ sāka mācības Natālijas Draudziņas ģimnāzijā. Ģimene gan vēlētos pārtraukt dzīvot no pabalstiem.

Anuša, patvēruma meklētāja no Irākas

Bēgļa statuss atļautu mums strādāt un dzīvot normāli bez citu palīdzības. Problēma tā, ka mēs vēl tikai gaidām, vai mums iedos bēgļu statusu. Tikai tad mēs drīkstētu strādāt un varētu atļauties paši noīrētu dzīvokli. Vīrs varētu būt automehāniķis, galvenais te iegūt statusu.

Piešķirt bēgļa statusu un atstāt Latvijā vai izraidīt, lemšana ilgst līdz pat pusgadam. Šajā laikā patvēruma meklētājiem Muceniekos ir bezjēdzīga nīkšana. Migrācijas lietu pārvaldē skaidro – strādāt nav ļauts, lai patvēruma procedūru neizmantotu ļaunprātīgi tie, kuri Latvijā ierodas šeit nelegāli tiešām ar mērķi te strādāt. Ir arī otrs iemesls.

Tikmēr vienkāršie labdari, tāds kā Egīls, drīz vedīs visus vairāk nekā 70 patvēruma meklētājus no Muceniekiem uz Rīgu, kur bēgļu atbalsta grupa viņiem sarīkos nu jau otro kultūras apmaiņas pasākumu, lai nejustos vientuļi.