“Baumas par NATO nāvi ir bijušas stipri pārspīlētas!” Noslēdzies NATO valstu līderu samits

2 komentāri

“Baumas par NATO nāvi ir bijušas stipri pārspīlētas,” tā izteicies ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, komentējot samita norisi, kurā šoreiz nav izticis bez dramatisma un skarbas domu apmaiņas.

Rinkēvičs piekrīt ASV prezidentam, ka sabiedrotajiem ir straujāk jāpalielina izdevumi aizsardzībai, pārsniedzot divus procentus iekšzemes kopprodukta. Turpretī valdības valdītājs Māris Kučinskis šādai rīcībai pagaidām neredz pamatu.

ASV prezidenti jau ilgstoši iestājušies par to, ka sabiedrotajiem jāatvēl vairāk naudas aizsardzībai. Taču Donalds Tramps to prasa visuzstājīgāk. Un tas arī bija pirmais, par ko viņš paziņoja, kad trešdien ieradās Briselē.

Un šodien savu nostāju prezidents Tramps licis saprast “dramatiskā uzrunā”, kurā gan neesot izskanējuši draudi par ASV izstāšanos no NATO. Tā LNT ziņām saka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš piedalījās sanāksmē.

Edgars Rinkēvičs
ārlietu ministrs, “Vienotība”

Vārdi, ka “ASV izstājas no NATO”, nebija. Bija ļoti, es teiktu, pat ļoti atklāta, skarba un, es domāju, ka daudziem nepierasta domu apmaiņa. Tur iztika bez sagatavotām tēzēm un diplomātijas.

No 29 NATO valstīm prasību aizsardzībai atvēlēt vismaz divus procentus no iekšzemes kopprodukta pagaidām izpilda vien piecas. Tās ir Amerikas Savienotās Valstis, Grieķija, Igaunija, Lielbritānija un Latvija, kas aizsardzībai šogad ir atvēlējusi vairāk nekā pusmiljardu eiro.

Tramps uzskata, ka arī pārējiem sabiedrotajiem nekavējoties jāsasniedz divu procentu mērķis. Turklāt, viņaprāt, ir jātiecas dubultot izdevumus aizsardzībai līdz četriem procentiem no iekšzemes kopprodukta.

Par nesamērīgu šādu prasību sauc ārpolitikas eksperts Andis Kudors.

Andis Kudors
Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors

Protams, divi procenti tā ir tikai tāda minimālā summa. Bet es tomēr nedomāju, ka mums būtu tagad jāskrien līdzi un jārunā par četriem procentiem. Tas īsti nav reāli. Donalds Tramps ir izvēlējies sev labvēlīgu tematiku, kurā viņš ir vislabākais, – ASV tērē visvairāk salīdzinoši ar visām pārējām NATO dalībvalstīm. Nu, tad tas ir veids, kur viņš var atvēzēties.

Palielināt aizsardzības budžetu virs diviem procentiem no kopprodukta nav pamata, tā šorīt raidījumā “900 sekundes” sacīja premjerministrs Māris Kučinskis, norādot, ka Latvija jau pilda NATO saistības.

“Šobrīd neredzu nekādas arī nepieciešamības domāt par to, ka būtu jāpalielina, jāmeklē jauni, jātiecas pēc jauniem procentiem,” sacīja Kučinskis.

Valdības vadītājam nepiekrīt ārlietu ministrs. Viņš uzskata, ka Latvijas aizsardzības budžetam ir jābūt lielākam par diviem procentiem no IKP.

Edgars Rinkēvičs
ārlietu ministrs, “Vienotība”

Tas, kas šobrīd notiek, tā diskusija ir arī par daudz plašākām lietām. Vai mēs kā alianse ne tikai viens otram mūžīgi solām, bet esam arī gatavi pildīt šos solījumus un arī nopietni investēt savā aizsardzībā?

Edgars Rinkēvičs lēš, ka aizsardzībai būtu jāparedz līdz aptuveni 2,5% no iekšzemes kopprodukta. Ja to īstenotu, izdevumi pieaugtu par vairāk nekā 140 miljoniem eiro.

Nākamā gada valsts budžetu sagatavos esošā valdība, bet galavārds būs jāsaka jau nākamajam Saeimas sasaukumam, kas tiks ievēlēts 6. oktobrī.

Lasi vēl

 • rommels
  0 0 0

  rommels

  stobri jāvērš uz otru pusi,jo notiek speciāla parāde naudas islaugšanai!un būsim lohi,to garantēju!no tautas,kuras radušies virskungu elementi,kuri sponsorēja visus karus,ta rēķiniet,ta amerika no iebrukuma krievijā neatkāpsies!amerikai jāsūkā,jo viņiem nav resursu,a krievijai ir priekš gadsimtiem!amerika ir savu zemi islaukusi,elitei 300jārada iegansts iebrukt krievijā!nē nu,pasakot ka krievi pirmie sāka!viņiem tur sistēma strādā!driz noliegsies!drīz amerika un lielbritānija savos mēslos nosmaks!
 • rommels
  0 0 0

  rommels

  krievu desants ies truha tikai paliks!nato veidoja hitlera ģenerālis,tātad kara raisītāji ir amerika-vašintona!ja nato nav fašisti,ta man dirst gribas!to pat viņu karēvji nezin!to es saku kā bijušais zemessargs!vašintonai krievijas iekarošana tas ir bizness!ieb piespiest visus aprakt krieviju!igil kaujiniekus veidoja amerikas specdienesti un amerikas ienaidnieks ir krievija!jau toreiz dudaievu pierunāja!iekarojot čečeniju!iesim uz maskavu!kiievu a pierunāja!sūkā visi!a krievija paņēma krimu,jo stratēģisks punkts iebrukumam krievijā!a sīrijai gāja palīgā,jo radās iespēja ispist vašintonu!igil tika gatavots iebrukumam krievijā!amerikai žopa,tapēc tramps prasa naudu no visām valstīm!tagat tā ir divi procenti,pēc gada būs četri!baltais nams,tie ir totālie eiropas appisēji!viņi nespēj aissargāt,jo jāmirst mums,tas ir tautu apšmaukšana!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl