Baumaņu Kārļa flīģelis, pie kura tapusi Latvija himna, pārvests uz jaunām mājām

0 Komentāru

Uz jaunu mājvietu pārvests Latvijas valsts pirmais flīģelis – Baumaņu Kārļa klavieres, ar kurām komponists sacerējis Latvijas himnu – ”Dievs, svētī Latviju”. Jaunā mājvieta flīģelim piešķirta zīmīgā gadā, jo šovasar aprit tieši gadsimts, kopš mūsu valstij ir oficiāla himna.

Sanktpēterburgā darināto instrumentu Baumaņu Kārlis iegādājās 1868. gadā. Tas bija laiks, kad komponists studēja Krievijā un kopā ar domubiedriem, dziedot patriotiskas dziesmas, sapņoja par Latvijas valsts nodibināšanu.

Rakstniecības un mūzikas muzeja pagaidu telpās Rīgā, Tērbatas ielā, šaurībā pārcelšanos gaida sapakoti daudz un dažādi mūzikas instrumenti. “Šodien tas lielais notikums, kad mēs pārvedam valsts pirmo flīģeli,” saka muzeja direktore Iveta Ruskule.

Muzeja direktore norāda, ka kopā ar Baumaņu Kārļa klavierēm uz jaunajām, ērtajām telpām ceļos aptuveni 300 instrumentu. “Pūšaminstrumenti, vijoles, stīgu instrumenti daudz un daudzas klavieres, arī Latvijā būvēti instrumenti,” stāsta Ruskule.

Himnas flīģelis pa logu tiek celts ārā kā otrais. Pārvadātāji uzmanīgi to uzliek uz pacēlāja un jau pēc brīža Latvijas Valsts pirmais flīģelis tiek iecelts kravas mašīnā. Kravas auto no muzeja pagaidu telpām Tērbatas ielā, cauri Rīgas centram, devās uz Pārdaugavu. Tur, Pārdaugavā Pulka ielā 8, flīģeli un citus senos instrumentus gaida plašas telpas jaunajā Muzeju krātuvē.

Muzeja direktore izstāsta, ka atšķirībā no šīs pārvešanas, kas tiek fiksēta, tas, kā Baumaņu Kārlis flīģeli no Pēterburgas nogādāja Latvijā, ir mīkla.

“Kā viņš tieši to atveda, tas mums ir noslēpums, dikti gribētos zināt, bet nav zināms, pa kādiem ceļiem un kādu transportu tika vests uz Limbažiem,” saka Ruskule.

Šajā vasarā 7. jūnijā Latvijas himna ”Dievs, svētī Latviju!” svinēs simto jubileju. Baumaņu Kārļa klavieres tiks izliktas ekspozīcijā.

“Es domāju, ka mēs varam būt lepni, ka esam vieni no nedaudzām valstīm pasaulē, kurai ir saglabājies šis unikālais instruments, uz kura ir tapusi valsts himna,” norāda muzeja direktore.

Rakstniecības un mūzikas muzeja darbiniekiem tagad ir daudz darāmā, iekārtojoties jaunās telpās. Tāpēc līdz ekspozīcijai Baumaņu Kārļa flīģelis vēl paliks iepakots.

0 Komentāru