Barča: Valsts kontroles ziņojums par pensiju administrēšanu ir šokējošs

32 komentāri

Gandrīz 9000 pensionāru saņēmuši mazāku invaliditātes pensiju, nekā pienāktos, – tā secinājusi Valsts kontrole (VK), kura arī atklājusi, ka vairāki simti cilvēku pensijas nesaņemto daļu tā arī neatgūs, jo jau ir miruši.

VK ziņojumu par šokējošu sauc Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča. Šāda situācija, viņasprāt, ir nepieļaujama.

VK revīzijā ir atklājusi, ka tūkstošiem pensionāru ar invaliditāti izmaksāta mazāka pensija, nekā faktiski pienāktos, jo automātiski nav piemēroti nodokļa atvieglojumi. Tāpēc viņi ik mēnesi saņēmuši vidēji par 12,40 eiro mazāku pensiju.

Elita Krūmiņa

Elita Krūmiņa
Valsts kontroliere

It kā varētu šķist, ka tā tāda neievērojama summa, bet atcerēsimies, kāds ir vidējais pensiju apmērs mūsu valstī.

Pārmaksātos nodokļus iespējams atgūt, iesniedzot deklarāciju. Tomēr, kā norāda valsts kontroliere Elita Krūmiņa, simtiem cilvēku nav sagaidījuši dienu, kad var atgūt pensijas nesaņemto daļu.

Elita Krūmiņa

Elita Krūmiņa
Valsts kontroliere

Jāsaka tā, ka vairāk nekā 800 no šiem pensionāriem ir pagājušogad miruši. Līdz ar to viņiem nav iespēju iesniegt deklarācijas un šīs summas atgūt.

Nodokļa pārmaksa veidojas pensionāriem, kuri Valsts ieņēmumu dienestu (VID) elektroniski nav informējuši par invaliditāti. Tomēr VK vērš uzmanību, ka ziņas par invaliditāti jau ir citu valsts iestāžu rīcībā. Tāpēc VK ieskatā atkārtota informācijas pieprasīšana rada lieku administratīvo slogu iedzīvotājiem un neliecina par labu pārvaldību, jo likums paredz, ka valsts iestādes pašas apmainās ar informāciju, nevis apgrūtina iedzīvotājus.

Tikmēr VID atsaucas uz citu likumu, norādot, ka VID rīkotos pretlikumīgi, ja personas vietā izdarītu ierakstu par invaliditāti.

Ilze Jankova

Ilze Jankova
VID pārstāve

VID likums šādas tiesības nav devis pašiem veikt kaut kādas izmaiņas, atzīmi.

VK ziņojums pievērsis Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītājas Aijas Barčas uzmanību. Viņa apņēmusies “sīki un smalki” noskaidrot situāciju.

Aija Barča

Aija Barča
Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītāja, ZZS

Tā vispār nedrīkst notikt, un steidzami šie jautājumi ir jārisina. Paldies Valsts kontrolei! Mums būs ļoti nopietns darbs, un to mēs izdarīsim. Valsts kontroles ziņojums un īpaši šī sadaļa ir manuprāt šokējoša.

Aija Barča sola, ka viņas vadītā komisija vistuvākajā laikā sāks vērtēt, vai nepieciešamas kādas izmaiņas, lai pensionāriem ar invaliditāti neveidotos nodokļa pārmaksa.

TOP komentāri

 • Andris Upminis
  +53 +51 -2

  Andris Upminis

  valdība pat invalīdus -pensionārus apzog, tad ko var labu domāt par Latvijas valdību, visu nozagto naudu sabāž kabatās un nekaunīgi vēl ceļ savas algas 2 gadā. Dzīvokļus, automašīnas, degvielu visu mēs samaksājam no savas naudas deputātu uzturēšananas
 • Ilona Vīnberga
  +52 +51 -1

  Ilona Vīnberga

  Varbūt lielie kungi beidzot aizdomāsies līdz tam, ka ne visiem vecīšiem ir pieejams internets, ka nabagiem nav ,un, visdrīzāk, nekad arī nebūs datora, ka līdz tuvākajai bibliotēkai (īpaši lauku rajonos) aizvikties vairs nav spēka? Un kā var nebūt savienotas savā starpā visu valsts iestāžu datu bāzes? Izskatās, ka arī es esmu šo apkrāpto personu skaitā...un neviens vainīgais, protams, netiks ne atrasts, ne sodīts.
 • Kristine Kazilaite
  +27 +26 -1

  Kristine Kazilaite

  Nē nu arprac.. 😮 tāpēc jau tikai tikai 5,50€pielikti. varēšu "zaļi" dzīvot 😂

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl