Banku lividētāju peļņu ierobežos būtiskāk, nekā sākotnēji plānots

0 Komentāru
Banku lividētāju peļņu ierobežos būtiskāk, nekā sākotnēji plānots
Foto: LETA

Ar lielām diskusijām un negaidītiem pavērsieniem ceturtdien Saeimā deputāti grozīja Kredītiestāžu likumu. Pēc “ABLV Bank” kraha bija iecere revidēt šajā likumā ietvertos noteikumus par banku likvidētāju peļņas apmēriem.

Deputātu vairākuma atbalstu negaidīti guva priekšlikums banku likvidētāju peļņas iespējas ierobežot vēl pamatīgāk, nekā iepriekš bija plānots. Pastāv gan bažas, vai steigā un priekšvēlēšanu gaisotnē labotais likums neizrādīsies juridisks brāķis, kuru jau drīzumā vajadzēs atkal labot.

Kredītiestāžu likuma grozījumi paredzēja, ka to neattiecinās uz viegli atgūstamiem līdzekļiem, piemēram, naudu bankas kasē, noguldījumiem Latvijas Bankā un brīvi pieejamiem, neapgrūtinātiem naudas līdzekļiem.

Deputāti atbalstīja likumprojektu pirmajā lasījumā, priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam atvēlot vien aptuveni 15 minūtes. Īsajā laikā “Vienotības” frakcija paguva iesniegt priekšlikumus, kas paredz ierobežot banku likvidētāju un maksātnespējas administratoru atlīdzību līdz 100 000 eiro mēnesī.

Lai arī atbildīgā Saeimas komisija tos neatbalstīja, deputātu vairākums, tostarp daudzi opozīcijas deputāti, nobalsoja “par”, izraisot manāmu apjukumu parlamenta sēdē.

Nekas cits deputātiem gan neatlika, kā darbu turpināt un pieņemt likuma grozījumus ar pēkšņi iesniegtajiem priekšlikumiem.

“Tas, ka koalīcijas frakcija iesniedz negaidīti šādus priekšlikums, nozīmē, ka koleģiālie principi kaut kur īsti labi nestrādā,” norāda Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS).

Pastāv arī bažas, ka jaunais likums izrādīsies juridiski nepareizs. Nav pārejas noteikumu, kas nozīmē, ka “Vienotības” priekšlikumus vajadzētu attiecināt uz jau notiekošiem likvidācijas procesiem. Tāpat atsevišķas normas esot pretrunā viena otrai.

Vienlaikus ar jauno regulējumu banku likvidētāji būtu ieinteresēti vilkt šo procesu garumā, lai ilgāk saņemtu atlīdzību. “Vienotība” gan norāda, ka vajadzības gadījumā likumu varēs labot. “Tagad ir ielikti šie “griesti”. Tas ir uzlabojums, nebūs uzreiz miljoni likvidatoram pirmajā mēnesī, bet, ja juridiski ir kaut kas jāmaina, mēs samainīsim,” uzsver “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri.

Lai arī par “Vienotības” priekšlikumiem deputātu domas dalījās, grozījumus Kredītiestāžu likumā kopumā Saeima atbalstīja vienbalsīgi.

0 Komentāru