Bankas sola mīkstināt mājokļu kredītu nosacījumus

Komentāri

Ja politiķi mainīs strīdīgo “nolikto atslēgu” principu no obligātās par izvēles iespēju, bankas sola mīkstināt mājokļu kredītu nosacījumus. Kredīti tad kļūs daudziem pieejamāki, tomēr kredītu bums gan netiek prognozēts. 

Nolikt atslēgas un atbrīvoties no mājokļa kredīta atlikušajām saistībām – ja šo iespēju iedzīvotājiem politiķi mainīs no obligātas uz izvēles iespēju, bankas sola mīkstināt mājokļu kredītu nosacījumus. Tagad 30% apmērā noteiktās pirmās iemaksas kredītiem bankas sola samazināt līdz 15-20%.

”Bankas noteikti pirmajā dienā sēdīsies savās valdēs, lai pārskatītu finansēšanas noteikumus… Mums saskaņā ar spēkā esošajiem patērētāju tiesību noteikumiem savi tarifi, savi kreditēšanas noteikumi jāizsludina kādu laiku uz priekšu. Nākamā dienā gluži tā visu nevar izdarīt. Bet, individuāli ar katru klientu strādājot, mēs varēsim piedāvāt tos noteikumus, kas būs atbilstoši jaunai tiesiskai videi,” norāda Latvijas komercbanku asociācijas vadītājs Mārtiņš Bičevskis.

Tad arī citas bankas, ne tikai banka Citadele, piedalītos mājokļa iegādes valsts atbalsta programmā. Tiesa, politiķi uz situāciju, kad komercbankas cīņā pret nolikto atslēgu principu rīkojās tik saskanīgi – raugās ar aizdomām, vai nav bijusi banku aizliegta vienošanās. To vērtēt aicināta gan Ekonomikas ministrija, gan Konkurences padome.

Bankas devušas arī dažādus solījumus politiķiem, ja tie mainīs tām nepatikušo normu. Piemēram, būs jauni ētikas standarti kreditēšanā, tiks veidots bezmaksas neatkarīgs konsultāciju centrs grūtībās nonākušiem kredītņēmējiem. Šobrīd tādu cilvēku ir ap 10 tūkstoši. Lai gan tiek prognozēts, ka mājokļu kredīti tiks izsniegti vairāk, kreditēšanas bumu bankas gan neparedz.

Līdz tam, kad tirgu satricināja “nolikto atslēgu” princips, no jauna izsniegto mājokļu kredītu apjoms auga. Pērn izsniegti teju 6 tūkstoši šādu kredītu, pēc apjomiem par 5%tiem vairāk nekā pirms gada.

Pieaugums izsniegto mājokļu kredītu apjomos bijis pēdējos četros gados. (2014. gads – 288 miljoni eiro, 2013. g. 271 milj. eiro, 2012. g. – 223 miljoni eiro, 2011. g. 190 miljoni eiro). Bankām kopumā neklājas slikti – nozare pērn nopelnīja 311 miljonus eiro, un šāda peļņa varētu būt arī šogad.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl