Bankas slēgušas, iespējams, simtiem kontu Latvijas uzņēmumiem, kas turēti aizdomās par izvairīšanos no nodokļiem

2 komentāri

Bankas šobrīd pārtrauc sadarbību ne tikai ar augsta riska ārvalstu klientiem, tostarp čaulas veidojumiem, bet turpina aizvērt kontus arī Latvijas uzņēmumiem, kas pieķerti nodokļu shēmošanā.

Bet banku sniegtie dati par aizdomīgiem darījumiem Valsts ieņēmumu dienestam ļāvuši nodokļu nemaksāšanā pieķert simtiem vietējo uzņēmumu.

Pēc saņemtās skarbās kritiskas par apjomīgu ”naudas atmazgāšanas” darījumu pieļaušanu Latvijas banku sistēmā, un attiecīgi draudiem izolēt to no finanšu tirgus, politiķi roku rokā ar uzraugiem liek attīrīt bankas no augsta riska klientiem – iespējamiem naudas atmazgātājiem, terorisma finansētājiem un sankciju sarakstos iekļautiem uzņēmumiem un privātpersonām.

Bankas politiķu vēlmi mazināt kopējo risku banku sektorā, pārtraucot sadarbību ar čaulas kompānijām, esot uzņēmušas ar sapratni, secinājis premjers.

Kontus slēgšanu Latvijas bankās izjūt ne tikai nerezidentus apkalpojošās bankas. Ir mainījusies banku riska tolerance un konti var tikt slēgti arī Latvijas iedzīvotājiem vai vietējiem uzņēmumiem.

Uldis Upenieks
LKA Darbības atbilstības un kontroles komitejas līdzpriekšsēdētājs

Var būt kāda banka iesaistīta maksājumu ķēdē, kur kaut kāds ķēdes septītais vai desmitais posms beigās ir personas, kas norādīta šo sankciju sarakstos, un šajā gadījumā banka var tikt uzskatīta par netiešu iesaistīšanu sankciju pārkāpumā ar visām no tā izrietošajām sekām. Un tur pietiek ar vienu gadījumu.

Lai izvairītos no jebkādiem riskiem, bankas analizē daudz informāciju -. Piemēram, banka interesēsies par jūsu jauno sadarbības partneri no valsts ar augstu korupcijas risku, piemēram, Uzbekistānas. Ja tajā laikā banka negūs pārliecības par darījumu caurspīdīgumu, tā var pārtraukt sadarbību.

Uldis Upenieks
LKA Darbības atbilstības un kontroles komitejas līdzpriekšsēdētājs

Nevajadzētu vispārināt. Varbūt atsevišķi izolēti gadījumi.

Bankas norāda, ka cīņa ar augsta riska klientiem nevajadzētu skart vietējos uzņēmumus, bet jāņem vērā, ka bankām jāreaģē, ja tās fiksē darboņus, kas izvairās no nodokļu nomaksas.

Uldis Upenieks
LKA Darbības atbilstības un kontroles komitejas līdzpriekšsēdētājs

Kā jau noteikti minēts presē pēdējo dažu nedēļu laikā, ja runā par Latvijas uzņēmumiem. (..) Vairumā gadījumu tā ir izvairīšanās no nodokļu nomaksas.

Pirms slēgt kontu, banka par šiem un arī citiem aizdomīgiem darījumiem ziņo kontroles dienestam, vienlaikus jau divus gadus vērtīgās ziņas par aizdomīgiem darījumiem, ko veic Latvijas rezidenti, pa tiešo no bankām saņem arī Valsts ieņēmumu dienestā, kurš šos datus analizē kopā ar informāciju, kas jau ir VID rīcībā. Rezultāti esot iespaidīgi.

Agnese Rudzīte
VID Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore

Bankas ziņojušas par 20 000 dažādu darījumu, un ir gan uzsākto nodokļu auditi, tie ir apmēram 300, kas ir ļoti nopietns skaitlis. Tas ir daudz, jo auditi gadā ir apmēram 2000. Tātad, ja identificēti tikai pēc šīs pazīmes apmēram 300, ir arī gadījumi, kad ir ārkārtīgi lielas summas bijušas kontos, kas aizturētas. Vairāk nekā 100 uzņēmumiem esam apturējuši PVN reģistrāciju, saimnieciskā darbība vairāk nekā 100 uzņēmumiem apturēta.

Kopumā divos gados VID vērsies pret aptuveni 900 uzņēmumiem un no šiem rezultātiem varot aptuveni spriest, cik vietējiem klientiem arī bankas varētu būt slēgušas kontus šajā laikā.