Komentāri

Vietējos klientus apkalpojošās bankas šogad gatavojas aktīvāk kreditēt un jau sākušas rīkoties, lai aizdevumi uzņēmumiem un mājsaimniecībām kļūtu pieejamāki. Tikmēr melnā svītra sākusies bankām, kam peļņu nodrošina nerezidenti – mazinās noguldījumi, palielinās problēmas ar kredītiem.

Bankas, kas koncentrējas uz vietējo uzņēmumu un privātpersonu apkalpošanu, pāršķir jaunu lapaspusi, aiz muguras atstājot sliktās atmiņas par krīzes laikiem.

Vēl pērn uzņēmumi un privātpersonas pārmeta bankām kūtru kreditēšanu, bet šogad banku uzraugs – Finanšu un kapitāla tirgus komisija – prognozē pozitīvu lūzumu kredītu izsniegšanā. Turklāt bankām neesot palicis daudz iespēju, kā pelnīt.

Bankas pērn pieklājīgi nopelnījušas – 416 miljonus eiro. Lai turpinātu labi pelnīt, jaunos kredītos vajadzētu izsniegt vairāk nekā pērn aizdotos 1,6 miljardus eiro. Tāpēc bankas jau informējušas uzraugu, ka pakāpeniski mīkstina savas prasības kredītu izsniegšanā.

Foto

Piesardzība paliek, tomēr bankas, piemēram, varētu kļūt pielaidīgākas par kredītu un nodrošinājumu attiecību, kā arī parāda apkalpošanas attiecībā pret ienākumiem, proti, cilvēkam kredīta atmaksai varētu ļaut atvēlēt lielāku ienākuma daļu.

Vienlaikus melnā svītra sākusies bankām, kas līdz šim labi pelnījušas ar nerezidentu biznesa apkalpošanu. Nepietiek, ka cieš banku reputācija naudas atmazgāšanas skandālu dēļ, biznesa vērienu samazina ekonomiskās problēmas Krievijā un NVS valstīs, no kurienes nāk lielākā daļa klientu.

Nerezidentiem izsniegti 15% visu banku sektora aizdevumu.

Uzraugs gan mierina, ka situācija nav tik dramatiska, lai kāda banka aizietu pa burbuli un to atkal būtu jāglābj ar Latvijas nodokļu maksātāju naudu.

Bankas jau laikus aicinātas veikt uzkrājumus vai paātrināt kredītu atgūšanu. Šīs finanšu iestādes esot pietiekami labi nodrošinājušās, turklāt veiktie testi liecina, ka bankas turpinās ievērot visas prasības pat tad, ja aizplūdīs 40% noguldījumu.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl