Balvu un Gulbenes slimnīcas varot konkurēt ar Rīgu jauno ārstu piesaistē

Komentāri

Rezidentu piesaistē reģionālās medicīnas iestādes darba un sadzīves apstākļu ziņā var konkurēt ar Rīgu, šādu viedokli raidījumam LNT Ziņu TOP 10 pauda Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis.

Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā vairāk nekā puse ārstu jeb 55% ir pirmspensijas vecumā. Jaunākajam ārstam ir 30 gadu, vecākajam – 77. Pēc pāris gadiem slimnīcām vajadzēs apmēram 20 jaunus ārstus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vadība regulāri braukā uz Rīgu, lai pierunātu rezidentus strādāt Balvos un Gulbenē. Līgumus izdevies noslēgt ar astoņiem jaunajiem ārstiem, kas piestrādā slimnīcā vairākas reizes mēnesī.

”Mēs, protams, mēģinām piedāvāt labus atalgojuma nosacījumus, kaut vai par to vienu diennakti vai divām diennaktīm, ko speciālists pie mums nodežurē. Viņš, kā es saku, stabilus 100 eiro diennaktī var ierēķināt. Mēs kompensējam ceļa izdevumus. Tad mēs viņus cenšamies, cik vien var, lutināt ,sagaidot, lai atbalsts ir no kolēģiem,” stāstīja Zeitmanis.

Valdes priekšsēdētājs ir pārliecināts, ka reģionālās medicīnas iestādes darba un sadzīves apstākļu ziņā var konkurēt ar Rīgu. Lielā mērā tas ir atkarīgs arī no pašvaldību atbalsta – dzīvoklis, vieta bērnudārzā.

Viena no rezidentēm, ko izdevies piesaistīt, ir Vita Monkeviča, kura Balvos strādā jau pusgadu. Jaunā ķirurģe atbrauc divreiz mēnesī uz divu diennakšu dežūrām. Viņasprāt, reģioniem ir savi plusi.

”Tādai praktiskai iemaņai ir jābrauc uz reģionu, lai tu būtu drošāks savās darbībās, jo šeit nestāv aiz muguras tik cieši un nestāsta, kas tev tagad ir jādara. Vairāk patstāvības ir šeit, reģionā,” uzskata Monkeviča.

Tomēr priekšroku jaunā ārste dod Rīgai. ”Ja būs tāda iespēja, es labprāt paliktu Rīgā un brauktu tāpat dežurēt kaut kur reģionā. Bet, ja šādas iespējas nebūs, tad es apsvēršu arī reģionu iespēju. Un arī ārzemes, atzina rezidente.

Patlaban pēc rezidentūras pabeigšanas uz reģioniem dodas tikai trešdaļa jauno ārstu. Un lielākoties tie ir tie, kas nāk no laukiem un nelielām pilsētām. Lai motivētu jaunos speciālistus tomēr strādāt arī ārpus Rīgas.

Veselības ministrija izstrādājusi grozījumus rezidentu sadales noteikumos. Tie paredz, ka, noslēdzot reģionālo līgumu ar kādu no ārpus Rīgas ārstniecības iestādēm vai pašvaldībām, kā bonuss tiek piedāvāta uzņemšana rezidentūrā prioritārā kārtībā. Bet, ja šādas vienošanās nav, jaunais ārsts stājas rezidentūrā vispārējā kārtībā, ar noteikumu, ka pēc pabeigšanas pieci gadi viņam būs jāatstrādā valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādē.

Viena rezidenta piecus gadus garas mācības valstij maksā ap 24 000 eiro. “Atgriežot” šo summu, jaunais ārsts saskaņā ar noteikumiem būšot brīvs no jebkādam saistībām.

Foto:

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl