Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā saņēmis leģendārais ķirurgs Viktors Kalnbērzs

Pievienot komentāru
Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā saņēmis leģendārais ķirurgs Viktors Kalnbērzs
FOTO: LETA

Latviešu biedrības namā šovakar godina Gada balvas medicīnā laureātus.  Balvu par mūža ieguldījumu saņēma leģendārais ķirurgs, profesors Viktors Kalnbērzs. Daudzi Kalnbērza medicīnisko ierīču izgudrojumi un operēšanas metodes tiek augstu novērtētas arī mūsdienu medicīnā.

Profesors sava talanta dēļ savulaik bija  pieprasīts ne tikai Padomju savienībā, bet arī citās valstīs, un prominentie pacienti viņam ļāva pabūt vietās, kuras citiem joprojām ir slēgtas un slepenas.

Dažas stundas pirms balvas par mūža ieguldījumu medicīnā saņemšanas, profesors Viktors Kalnbērzs TV 3 filmēšanas grupu laipni uzņēma savās mājās. 86 gadu vecumā viņš izskatās možs un labprāt izrāda pie sienas piestiprinātās fotogrāfijas, kurās viņš redzams kopā ar daudzām slavenībām, saviem pacientiem. Tostarp bijušajiem PSRS kompartijas līderiem, sportistiem, kosmonautiem, dziedātājiem, aktieriem.

Kalnbērzs ir dzimis Krievijā. Puikas gados viņš dzīvoja netālu no PSRS diktatora Josifa Staļina vasarnīcas Maskavā. Daudzus gadus vēlāk, strādājot Kremļa slimnīcā, viņam bijusi iespēja ieiet stingri apsargātā ēkā, kura plašākai publikai joprojām ir slēgta. Kalnbērzs rāda fotogrāfijas, kurās redzama Staļina vannas istaba, dzīvojamās telpas un pat gulta, kurā diktators nomira.

Ārsta profesiju Kalnbērzs apguva Latvijā un pieredzējušākie profesori pamanīja viņa talantu. Pateicoties mērķtiecībai un zināšanām, viņš ātri vien no iesācēja ķirurga kļuva par pieprasītu ārstu daudzās valstīs. Slaveno padomju ārstu pazina un cienīja visā pasaulē.

Pagājušā gadsimta septiņdesmito  gadu vidū viņu aicināja uz ASV operēt prezidenta Džeralda Forda sievu. Taču PSRS varas iestādes viņu nepalaida.

Kalnbērzs sevi neuzskata par VIP ārstu un savulaik  saņēmis arī daudz kritikas. Piemēram, PSRS Veselības ministrijā viņu lamāja par pirmās dzimummaiņas operācijas veikšanu Padomju Savienībā. Kalnbērzs pats gan vairāk lepojas ar medicīnas ierīču izgudrojumiem. Daudzi no tiem joprojām kalpo par pamatu jaunu ārstniecības metožu izgudrošanā. Piemēram, konstrukcija kājas pagarināšanai.

Kalnbērzs saņēmis balvu par mūža ieguldījumu. Lai gan tā ir tikai viena no daudzajām dakterim piešķirtajām godalgām, par šo viņš ir īpaši lepns, jo atzinību izteikuši kolēģi – mediķi.