10 komentāri

Pašvaldību vēlēšanu sižetu sēriju sākam ar stāstu par Latvijas mazāko novadu – Baltinavu. Kaut novadā ir tikai ap tūkstoš iedzīvotāju un tas atrodas pašā Krievijas pierobežā, Baltinavā rit visai ņipra dzīve – lielsaimnieki labību audzē ar modernākajām metodēm valstī, bet vietējās skolotājas uzrakstīta luga pirms dažiem gadiem kļuva par Latvijas Nacionālā teātra grāvēju. Arī konkurence vēlēšanās būs liela.

Latvijas mazākais novads ir un, visdrīzāk, arī paliks Baltinava. Nevienam lielākam vietējie pievienoties negrasās. Kaut uz Baltinavas domi šogad kandidē veseli trīs saraksti, politiskās kaislības augstu vilni nesit.

Padomju laikos Baltinavā atradās paraugsaimniecība jeb sovhozs, kas nodarbināja lielāko daļu vietējo. Un, laikam ejot, daudz kas mainījies, bet ne vietējās ekonomikas pamatu pamats – tā joprojām ir zemkopība. Kopumā šajā novadā apstrādāti tiek vairāk nekā 90% no visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Baltinavā ir vairāk nekā simts ģimenes saimniecību, kas katra apsaimnieko dažus desmitus hektāru zemes, kā arī piecas lielas zemnieku saimniecības, kuru platība mērāma kilometros.

Viens no lielsaimniekiem ir Guntars Bartkevičs. No viņa zemēm pār Krievijas robežu ir redzams Pitalovas apgabals – kādreizējā Abrene. Ikdienā par vēsturi atgādina arī Baltinavas ģerbonī redzamie pakavi, kas ir tieša atsauce uz kādreizējo Abrenes ģerboni. Tomēr lielā ģeopolitika vietējās vēlēšanās nejaucas. Kaut Bartkevičs ir pašvaldības deputāts un kandidēs uz vietu tajā atkal, viņš atzīst – strīdu ar politiskajiem konkurentiem ir maz.

Guntars Bartkevičs
Z/S “Amatnieki” īpašnieks (“Savam novadam”)

Ne tikai es, arī visi pārējie saraksti, viņi jau iet par novada labklājību un attīstību. Es domāju, ka visi mēs esam par to. Nekādi šķēpi mums nav jālauž.

 

Līdzīgās domās ir cita vēlēšanu saraksta līdere Sarmīte Tabore.

Sarmīte Tabore
Baltinavas novada domes priekšsēdētāja vietniece (“Mēs – Baltinavai”)

Īpaši dalīt nav ko. Un es apskatījos arī šodien visu programmas nedaudz. Daudzmaz līdzīgas, jo pašvaldība ir maza un apmēram tā sāpe ir daudzmaz visiem vienāda.

Vismaz viena pārmaiņa Baltinavā pēc vēlēšanas būs noteikti – pašreizējā novada domes priekšsēdētāja pēc vairāk nekā 30 pašvaldībā nostrādātiem gadiem ir izlēmusi doties pensijā.

Dažas nedēļas pirms vēlēšanām neviens uzrunātais baltinavietis gan nezināja, par ko balsos, un daudzi pat nemācēja pateikt, kas vispār kandidē. Novadā, kur visi visus pazīst personīgi, gara reklāmas kampaņa nav vajadzīga. Tas gan nenozīmē, ka cilvēki no vēlēšanām neko negaida.

Jeļena
Baltinavas iedzīvotāja

Mēs sagaidām, lai būtu darbavietas pirmkārt. Lai pastāvētu skola, nu lai dzīve būtu interesantāka, drošāka.

Izmantojot Eiropas fondu naudu, pagājušajos četros gados par pusotru miljonu eiro Baltinavā siltinātas ēkas un vilkti ūdensvadi, bet nākamajos četros dome cer pievērsties bēdīgā stāvoklī esošajiem pašvaldības ceļiem. Tomēr vislielākie tēriņi ik gadus no novada budžeta tiek atvēlēti izglītībai. Baltinavā ar tās 1000 iedzīvotāju ir trīs skolas, un vietējie ir satraukti – vai optimizējot skolu tīklu, Izglītības ministrija nemēģinās kādu no tām slēgt. Katrai skolai gan ir savas funkcijas – kristīgā internātpamatskola māca bērnus ar īpašām vajadzībām no visas Latvijas, vidusskola ir vienīgā vispārizglītojošā skola novadā, bet mākslas un mūzikas skolai ir pašai savi panākumi.

To, ka Baltinava ir ļoti kulturāls novads, apliecina oficiālā statistika. Rēķinot pret iedzīvotāju skaitu, koru un deju kolektīvu skaita ziņā tā ir trešajā vietā visā Latvijā.

Aizmirst nevar arī amatierteātra trupu “Pallādas”, kuru vada Baltinavas vidusskolas latviešu valodas skolotāja Anita Ločmele. Ar pseidonīmu Danskovīte viņa sarakstījusi jestro lugu “Latgola.lv”, kura kļuva par Latvijas Nacionālā teātra grāvēju.

Anita Ločmele (Danskovīte)
Baltinavas vidusskolas skolotāja un dramaturģe

Teātris, tā ir tikai viena maza pilīte. Bet, jā, kultūras dzīve, tā mums ir dižena. Uz to cilvēku skaitu, kas ir šeit, tā tiešām ir dižena. Mums ir koris, kas vienmēr Dziesmu svētkos piedalās. Mums ir baznīcas koris ar citu ievirzi. Mums ir deju kolektīvs, jauniešu deju kolektīvs, ir sieviešu deju grupa. Mums ir vokālais ansamblis, mums ir teātris, mums ir pūtēji. Mums ir viss.

Viņa atzīst – ar kultūru vien gan nepaēdīsi. Tādēļ lielākā daļa jauniešu tomēr dodas prom. Oficiāli novadā reģistrēti aptuveni 1200 iedzīvotāji, tomēr vietējie lēš, ka atskaitot tos, kas emigrējuši uz Rēzekni, Rīgu vai Angliju, reālais skaits varētu būt tuvāks tūkstotim.

Anita Ločmele (Danskovīte)
Baltinavas vidusskolas skolotāja un dramaturģe

Katrs peras kā grib. Jebkurš gaida kādu labklājību, ar cerībām, ka varbūt kaut kas tomēr notiks šeit darbavietu ziņā. Un tad mēs varam runāt par kaut kādām nākotnes cerībām, kaut ko. Ja nav reāla finansiāla pamata cilvēkam, tad viņš laižas prom.

Tomēr, par spīti tam, neviens Baltinavā skaļi neaicina pievienoties kādam no tuvējiem novadiem. Baltinava atrodas gandrīz precīzi pa vidu starp Balviem un Rēzekni un negrib kļūt pat aizmirstu nomali ne vienam, ne otram.

Sarmīte Tabore
Baltinavas novada domes priekšsēdētāja vietniece (“Mēs – Baltinavai”)

Es personīgi strādājot, kā lauku konsultante esmu izbraukājusi lielo novadu pagastu pārvaldes. Nu diemžēl tās pārvaldes, kur ir tuvāk, tur attīstība notiek, viss ir, bet tālāk no pilsētas, diemžēl tās pagastu pārvaldes. Nu nevar jau kritizēt kaimiņus, bet nu ir tādā pabērna lomā.

Foto

TOP komentāri

 • no Anglijas
  +3 +3 0

  no Anglijas

  Baltinavā arī šausmīga noslāņošanās, kā Rīgā. Bildēs redzama bagātā zemniek supermāja un kāda prasta cilvēka māja - nabadzīga, nabadzīga. Tāpat kā visur bagātie un nabagie..:((((
 • audēja
  +4 +3 -1

  audēja

  Bartkevičs runā, ka grib visi saraksti attīstību, Ne visi, ne visi. Aigars Keišss tikai grib visu izpostīt, tāpat kā saovhozu. To gan nedrīkst laist priekšnieka krēslā, nekādā ziņā nedrīkst! Keišss apzaga Baltinavas tautu, nosprādzēja govis, apčakarēja visus. Kā tādam nedz kauna nedz goda. Mežniecības mājau sagrāba un ko? Tā stāv nolaista tagad. Sagrāba skolas internātu, Kass tagad? Tur dzeršanas vien notiek! Audējas izdzina ar visām stellēm uz ielas ziemā no internāta. Tādu vēl kāds grib likt par priekšnieku? Ar mēslu dakšām no Baltinavas jāidzen!
 • Anna Korkla
  +4 +3 -1

  Anna Korkla

  kas ir Aigars Lazdiņš-nezinu, Bet ļoti nesakarīgas, Baltinavu neraksturojošas fotogrāfijas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl