Baltijas valstu lauksaimnieki kopīgi cīnīsies par atbalstu savam reģionam

Komentāri
Baltijas valstu lauksaimnieki kopīgi cīnīsies par atbalstu savam reģionam
FOTO: LETA

Baltijas valstīm ir jāpiešķir īpašs buferzonas statuss un atbilstošs atbalsts lauksaimniekiem, kuri cieš zaudējumus no Krievijas sankcijām un veterinārās situācijas saasināšanās saistībā ar Āfrikas cūku mēri. Vēstuli ar šādu un vēl vairākām prasībām  Eiropas Savienības (ES) iestādēm un medijiem vienojās sagatavot un līdz 3.septembrim nosūtīt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lauksaimnieku organizācijas.

Šodien, 22.augustā notikušajā Baltijas valstu lauksaimnieku organizāciju tikšanās reizē panākta vienošanās, ka nākamās nedēļas laikā tiks saskaņota un kopīgi parakstīta vēstule, prasot buferzonas statusa piemērošanu Baltijas valstīm un īpaša fonda izveidi, kura uzdevums būtu palīdzēt risināt tās ekonomiskās problēmas, kas rodas ES un Krievijas politisko domstarpību dēļ.

Īpašā statusa piešķiršanas nepieciešamība tiks pamatota ar konkrētiem faktiem par cenu svārstībām piena, gaļas un dārzeņu sektoros Baltijas valstīs salīdzinājumā ar pārējo ES, ražošanas pašizmaksu un būtiski zemāko ES tiešo maksājumu atbalsta līmeni. Lauksaimnieki vēlas, lai ES kompensētu zaudējumus, kas krīzes situācijā rodas starp konkrēta produkta ražošanas pašizmaksu un tirgus cenu. Tāpat tiks prasīta intervences ieviešana piena nozarē, eksporta kompensāciju uz trešajām valstīm atjaunošana, soda naudas atcelšana piena kvotas pārsniegšanas gadījumā, kā arī Baltijas valstu buferzonas fonda izveide, kas segtu izdevumus jaunu tirgu atrašanai.

Baltijas valstu lauksaimnieki arī pēc vēstules nosūtīšanas kopīgi vērtēs notikumu tālāku attīstību un vienojās par nākamo tikšanās reizi 19.septembrī Viļņā.

Šodienas, 22.augusta, tikšanās reizē no Latvijas piedalījās no Zemnieku Saeima, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, Latvijas Zemnieku federācija. No Igaunijas – Igaunijas Lauksaimniecības un tirdzniecības kamera, bet no Lietuvas – Lietuvas Lauksaimniecības kameras un Lietuvas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pārstāvji.

Lasi vēl