1 komentārs

Baltijas valstu un Polijas lauksaimniecības ministri izveidojuši vienotu fronti sarunās ar Briseli svarīgā jautājumā – par Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku pēc 2020. gada, kad stāsies spēkā jauns budžets.

Galvenā baltiešu un poļu prasība būs izlīdzināt tiešmaksājumus, kurus saņem Eiropas zemnieki un kuri jaunākajās dalībvalstīs pašlaik ir krietni zemāki.

Pirmdien un otrdien vizītē Rīgā uzturas Polijas un Baltijas valstu lauksaimniecības ministri. Tikšanās mērķis bija vienoties par kopīgu nostāju Briselē, runājot par Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku.

Otrdien svinīgi parakstīta ministru kopīgā deklarācija.

Lai gan tā sastāv no teju 20 punktiem, galvenais uzsvars likts uz naudu – ministru ieskatā arī pēc 2020. gada Eiropai jāatvēl pietiekams finansējums lauksaimniekiem un jāizlīdzina tiešmaksājumi.

Šie platības maksājumi ir Eiropas Savienības subsīdijas zemniekiem, kurus izmaksā par lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Baltijas valstīs jau gadiem ir vieni no zemākajiem tiešmaksājumiem visā Eiropas Savienībā.

“Tas ir galvenais nevienlīdzības moments. Mēs nesakām, ka vajag vairāk maksāt. Mēs sakām, ka vajag vienlīdzīgi maksāt,” norāda zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

“Konkurētspēja ir atkarīga no vairākiem faktoriem, un viens no tiem ir, vai saņemam vienlīdzīgu atbalstu no Eiropas Savienības,” uzsver Igaunijas lauku attīstības ministrs Tarmo Tamms.

“Politiķiem jāatrod līdzsvars, lai atbalstītu gan lielos, gan mazos lauksaimniekus,” piebilst Lietuvas lauksaimniecības ministrs Broņus Markausks.

Eiropas Savienības finansiālās iespējas pēc 2020. gada būtiski ietekmēs Apvienotas Karalistes izstāšanās no bloka.

Baltijas valstis jau aicinājušas palielināt dalībvalstu iemaksas Eiropas Savienības kopējā budžetā, un līdzīgas domās ir Polija.

“”Brexit” iespaidā Eiropas Savienības budžets zaudēs aptuveni 10 miljardus eiro gadā. Šo iztrūkumu var segt, palielinot dalībvalstu iemaksas. Polija ir gatava to darīt,” akcentē Polijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministrs Kšištofs Jurgels.

Ministri izteica cerību, ka 13. martā notikušajai kopīgajai nostājai pievienosies arī citas valstis, lai kopīgi cīnītos par vienlīdzīgu lauksaimniecības politiku Eiropas Savienībā.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl