Baltijas jūrā plosās spēcīga vētra; dažviet pārsisti vēja ātruma rekordi

0 Komentāru
Baltijas jūrā plosās spēcīga vētra; dažviet pārsisti vēja ātruma rekordi
AIVARS ĶESTERIS, F64

Jaunais gads sevi pieteicis jaudīgi – ar spēcīgu vētru Baltijas jūrā. Visstiprākā tā ir Skandināvijas valstīs, taču arī Latvijas piekrastē dzīvojošie izjūt spēcīgās vēja brāzmas. Šādas vētras ziemā mūsu reģionā nav īpaši raksturīgas, taču klimata pārmaiņu dēļ tās nākas piedzīvot arvien biežāk.

Baltijas jūrā dažviet reģistrēti vēja ātruma rekordi, kā arī neierasts viļņu augstums. Ālandu salās reģistrētas vēja brāzmas līdz 41,6 metriem sekundē. Desmit minūšu vidējais vēja ātrums arhipelāga dienvidaustrumos sasniedza 32,5 m/s, kas atbilstoši Boforta skalai ir ļoti stipra vētra. Orkāns sākas, kad vēja vidējais ātrums sasniedz vismaz 32,7 m/s.

Tuvāk Latvijas piekrastei vējš pūtis līdz 29 metriem sekundē. Lai arī šīs aukas raksturotas kā gadsimta vētra, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) tā to nedēvē – vēja stiprums nav tik liels, arī reģistrētie piecu līdz septiņu metru augstie viļņi Baltijas jūrā mēdz būt.

Galvaspilsētā vēja brāzmu spēks sasniedzis 24 metrus sekundē, kas pierims tikai ceturtdien. Kopumā spēcīgais vējš pieturēsies līdz 3. janvāra pēcpusdienai.

Vētras dēļ Igaunijā traucēta gaisa satiksme un atcelta prāmju kustība, savukārt Latvijā kuģis “Romantika” ceļu līdz Rīgai veicis bez starpgadījumiem, bet cits prāmis Stokholmas ostā ieradīsies ar kavēšanos. Ugunsdzēsēji saņēmuši vairāk nekā 20 izsaukumus visā valstī par vēja radītiem postījumiem, galvenokārt – nolūzušiem kokiem.

Vētru sezona Latvijā tradicionāli ir rudens beigas, taču klimata pārmaiņu dēļ tās piedzīvojam arī ziemā. Pēdējos gados, kad sala apstākļi mūsu reģionā iestājas aizvien retāk, tad šajos mainīgajos laikapstākļos vētras novērotas arī janvārī.

Sinoptiķi brīdina, ka turpmākajās stundās temperatūra pazemināsies un ceļi būs apledojuši.

0 Komentāru