“Baltijas forumā” spriež par krievu stāvokli rietumos; problēmās vaino pašus rietumus

1 komentārs

Ja Eiropas Savienībā (ES) dzīvojošie krievi rada kādas politiskas problēmas, tā ir rietumu, nevis Kremļa vaina. Šī un līdzīgas atziņas piektdien izskanēja Jāņa Urbanoviča rīkotajā konferencē “Baltijas forums”.

Šogad uz to ieradušies ne tikai ar Krieviju, bet arī ar ASV politiskajām aprindām saistīti cilvēki.

Līdzīgi, kā partija “Saskaņa” uz šīm Saeimas vēlēšanām centās atbrīvoties no prokremliskās slavas, pasniedzot sevi kā eiropeiskus sociāldemokrātus, tāpat arī “Saskaņas” līdera Jāņa Urbanoviča vadītais “Baltijas forums” pēdējos gados cenšas sevi pasniegt kā tiltu starp ASV un Krieviju.

Forumā pie viena galda ar Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta direktoru Vjačeslavu Trubņikovu sēdās, piemēram, bijušais NATO ģenerālsekretāra vietnieks Aleksandrs Veršbovs. Ievadvārdus savukārt teica cits ASV pilsonis – Džeimss Kolinss, kurš pārstāv Kārnegi fondu.

“Es uzskatu, ka krieviem, amerikāņiem, eiropiešiem un Latvijas iedzīvotājiem, gan krieviem, gan latviešiem, ir pienākums meklēt iespējas uzlabot attiecības. Jo, ja mēs domāsim tikai par to, kā iegūt pārsvaru vienam pār otru, mēs nenonāksim pie konstruktīviem risinājumiem,” sacīja Kolinss.

Jāpiebilst, ka Karnegi fonda eksperti Ukrainas krīzes sākumā ieņēma Krievijai labvēlīgu nostāju. Šogad par “Baltijas foruma” centrālo tēmu bija izvēlēts Krievijas pilsoņu stāvoklis rietumos. Ar uzrunām uzstājās gan “Saskaņu” pārstāvoši Latvijas politiķi, gan dažādi ar Kremli saistīti akadēmiķi no Krievijas. Piemēram, bijušais Krievijas prezidenta padomnieks un “Baltijas foruma” līdzrīkotājs Igors Jurgens postulēja, ka – pat ja pēc Padomju Savienības sabrukšanas Baltijā un citās Rietumvalstīs palikušie krievi rada izaicinājumus politiskajai stabilitātei, tad tā esot tikai pašu šo valstu vaina.

“Šo izaicinājumu būtība ir vēsturiska un iekšeiropeiska, to nav izprovocējis Kremlis, un tā nevar būt Kremļa iedvesmota, nepietiek tam ne resursu, ne spēka, ne iespēju. Populismu, eiroskepticismu, ksenofobiju radījusi padomju vērtību sadursme ar Eiropas realitāti,” uzsvēra Jurgens.

Savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs paziņoja, ka Krievijas pilsoņu klātbūtne Eiropas Savienībā ir faktors, kas ļaušot nenotikt konfliktiem un kalpošot kā logs dialogam. “Liels Krievijas pilsoņu skaits, kas dzīvo Eiropas Savienībā, nav nekas jauns globālajā pasaulē. Nav nekādu pazīmju baidīties, ka Eiropa vai kādas atsevišķas valstis nespētu tikt ar to galā.”

1 komentārs