“Baltijas ceļam” 30! Virs Rīgas pils paceļ Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogus

3 komentāri

Svinot “Baltijas ceļa” 30. gadadienu, Rīgas pils Svētā Gara tornī pacelti trīs Baltijas valstu karogi, tādējādi simbolizējot kaimiņtautu vienotību un likteņkopību.

Karogu pacelšanas pasākumā piedalījās Valsts prezidents Egils Levits, akcijas “Baltijas ceļš” organizatore, eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (JV), Lietuvas vēstniecības vadītāja vietnieks Toms Grabausks un Igaunijas vēstniecības vadītāja vietniece Karmena Lausa.

Pasākumā piedalījās arī trīs bērni no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, simboliski pārstāvot Baltijas jauno paaudzi, kuras uzdevums ir nest tālāk mūsu tautas likteņstāstus un ar savu rīcību paust demokrātisku, neatkarīgu valsts gribu. Latviju pārstāvēja Latvijas Tautas frontes līdera Daiņa Īvāna mazdēls.

LNT rīta raidījums “900 sekundes” tiešraidē sarunājās ar Īvānu, jautājot par laiku toreiz un tagad.

“Jāizsaka milzīga apbrīna mūsu tautai, Latvijas Tautas frontes grupām, jo tās strādāja tā kā ieeļļots, precīzs pulksteņa mehānisms. Viss, kas bija izrēķināts pa metram, viss notika. Cilvēki devās pareizajos virzienos, cilvēki nepieļāva nekādas provokācijas, ko mēs arī gaidījām no Maskavas puses tajā dienā. Cilvēki bija ļoti pašdisciplinēti,” atminējās Latvijas Tautas frontes līderis.

“[..] nevienu nevajadzēja skubināt, jo grūtības bija arī ar transportu. Mēs tā aprēķinājām, ka, lai visus cilvēkus nogādātu, minimālo skaitu, kas vajadzīgs trasei, ir vajadzīgi 10 000 vidēja izmēra autobusi. Tik daudz autobusu Latvijas autoparkā nebija. Turklāt šie autobusi piederēja padomju iestādēm, un tās varēja vienkārši pēc KGB pavēles šo transportu mums nedot. Un atkal bija svarīgi, ka iestāžu vadītāji atbalstīja Tautas fronti, ka Tautas frontes grupas bija tik ietekmīgas un spēcīgas, ka tās panāca šo transporta nodrošinājumu. Ka cilvēki sasēdināja savus kaimiņus arī savos retajos, tiem, kuriem nu bija, vieglajos padomju automobiļos, ko mēs tagad redzam uz Baltijas trases posma, ka tur ir pilns ar ”žiguļiem”, ”moskvičiem”, ”zaporožeciem”, citi cilvēki tur devušies ar tādiem sagrabējušiem autobusiem. Bet visi nonāca īstajā laikā un īstajā vietā, un tas jau laikam tad toreiz arī pārsteidza pasauli.”

Saruna ar Daini Īvānu