Baltijas bataljonu dalībai NATO Reaģēšanas spēkos nākamos četrus gadus vadīs Latvija

1 komentārs
Baltijas bataljonu dalībai NATO Reaģēšanas spēkos nākamos četrus gadus vadīs Latvija
JĀNIS ZARIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Baltijas bataljons saņēmis akceptu dalībai NATO Reaģēšanas spēkos vēl uz četriem gadiem. Savas kaujas spējas tas pierādīja militārajās mācībās “Sudraba bulta”, kas kopš septembra beigām norisinājās Latvijā. Sestdien Ādažu poligonā norisinājās viens no noslēdzošajiem vingrinājumiem.

Ar iespaidīgu kaujas šaušanas vingrinājumu Ādažu poligonā noslēdzas militārās mācības “Sudraba bulta” Mācības pirmo reizi notika pirms sešiem gadiem un šajā laikā tās izaugušas par starptautiskā mēroga militāru treniņu ar plašu sabiedroto spēku iesaisti. Šogad tās ilga divas nedēļas, piedaloties aptuveni 3000 karavīriem no 12 valstīm. Dažādi vingrinājumi notika gan naktī, gan pa dienu vairākās vietās Latvijā.

Mācības “Sudraba bulta” šogad ir īpašas ar to, ka tajās notiek Baltijas bataljona sertificēšana dalībai NATO ātrās reaģēšanas spēkos. Arī šajā kaujas šaušanas vingrinājumā piedalās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karavīri.

Ādažu poligonā vienu no pēdējiem šo mācību vingrinājumiem klātienē vēroja arī Bruņoto spēku vadība. Kad kaujas šaušanas zalves apklusa svinīgā ceremonijā parakstīja dokumentus, kas apliecina Baltijas bataljona kaujas gatavību operatīvi iesaistīties militārās operācijās. Nākamos četrus gadus Baltijas bataljonā vadošā valsts būs Latvija, kas stafeti pārņems no Igaunijas.

“Sertifikācija ir principā atveram grāmatu un grāmatā ir noteiktas lietas, kuras mums ir pateikts, kuras ir jāsasniedz un jābūt spējīgiem izdarīt. Sertifikāts pasaka, ka viņi šī gada laikā ir sasnieguši to, ko mēs no viņiem gribam un to, ko grāmata no viņiem prasa un ka nākamā gada janvārī šī vienība, kas ir Baltijas bataljons vairāk nekā 800 cilvēki, ko Baltijas valstis ir gatavas iesaistīt jebkurās operācijās jebkur pasaulē,” saka Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes komandieris Sandis Gaugers.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem audzis gan mācību vēriens, gan dažādu valstu karavīru integrācijas līmenis. “Kā piemēru es varu minēt, ka mēs šoreiz pirmo reizi vēsturē veicām pilnu brigādes uzbrukumu, kur ir 12 iesaistītās valstis, visas koordinēti gāja ieņemt vienu objektu un mēs viens otru nenošāvām. Mēs bijām spējīgi viens ar otru runāt, mēs bijām spējīgi vadīt vairāk nekā 2000 cilvēku vienlaicīgi vienā kaujā,” norāda Gaugers.

“Man ir vislielākais gandarījums par to, ko karavīri dara ikdienā, kādā veidā mēs būvējam savu militāro spēju un šinī vingrinājumā es gribu vienkārši uzsvērt visa brigāde 100% pameta Ādažu kazarmas un viņi mobili pārvietojās un tas liecina par to, ka šī izaugsme pēdējos gados un iedzīvotāji var būt droši par valsts aizsardzību,” pauž NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

Līdz ar Sudraba bultas noslēgšanos beidzies arī militāro mācību “Namejs” cikls, kas turpinājās kopš augusta vidus. Tā laikā savas prasmes Sauszemes spēkiem pilnveidoja arī Gaisa un jūras spēki, zemessargi un militārā policija.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

1 komentārs