“Bail, ka uzskries mazajam virsū vai nāks pie ratiem!” Gulbji var būt arī agresīvi, akcentē ornitologi

0 Komentāru
“Bail, ka uzskries mazajam virsū vai nāks pie ratiem!” Gulbji var būt arī agresīvi, akcentē ornitologi
Foto: LETA

Gulbis ir ne tikai skaists, bet arī bīstams – ja tam kas nepatīk, putns nekautrējas šo nepatiku arī izrādīt. Tieši šāda situācija izveidojusies Ķengaragā – gulbji pieraduši, ka cilvēki tos baro ar maizi un šņāc uz tiem, kas cienastu nav atnesuši.

Ķengaraga promenādē gulbji jau tiktāl saraduši ar cilvēkiem, ka nāk klāt maizi prasīt paši, un turklāt diezgan uzstājīgi. Ar šādu gadījumu saskārusies arī Kristīne – kad putni nav pabaroti, tie sākuši reaģēt agresīvi.

Kristīne

Tad mēs mūkam prom, ir bijis tāds gadījums. Bail ir, ka uzskries mazajam virsū vai nāks pie ratiem. Ir bijis gadījums, ka nāk tieši pie ratiem klāt. Mēs aizgājām prom, un tas gulbis mums tā kā sekoja, bet tālāk par to vietu viņi neseko vispār.

Ornitologs norāda, – tā kā gulbjus cilvēki šeit baro jau teju 10 gadus, putni ir pieraduši pie šāda dzīvesveida un cilvēku uztver tikai kā barotāju.

Dmitrijs Boiko
Latvijas Dabas muzeja ornitologs

Kā bērnam gribas “konču” vai šokolādi, tā gulbim gribas to maizi. Ja viņš vienreiz pagaršo, otrreiz, tad tas ir kā narkotika – viņam vajag vēl un vēl. Viņš cilvēku neuztver kā kaut kādas briesmas, bet tādu kā barības avotu, pārtikas avotu.

Tāpēc arī gulbji zaudējuši savas dabiskās bailes no cilvēkiem un droši nāk tiem klāt, reizēm arī nekautrējoties pabakstīt tos, kuri maizi līdzi nav paņēmuši. “Tad gulbji nāk klāt, šņāc, šad tad mēģina ielīst somā vai bērnu ratos, meklējot maizīti,” turpina Boiko.

Kā izrādās, šāda gulbju tuvošanās ne vienmēr tiek vērtēta negatīvi – vairāki Ķenguraga promenādes apkārtnes iedzīvotāji norāda, ka par to priecājas – nekur citur gulbjus tik tuvu apskatīt nav iespējams.

Tomēr ornitologs atgādina, ka gulbji ir savvaļas putni un piesardzība saskarsmē ar tiem noteikti būtu jāievēro. “Ja mēs barojam gulbjus, tad pametam maizīti 3-4 metru attālumā, nekādā gadījumā nemēģinām glaudīt tos gulbjus vai kaut kādā veidā aiztikt, “selfijus” taisīt. Tur jārīkojas pēc situācijas, bet nekādā gadījumā nevajag kliegt vai uzbrukt gulbim – neko tādu nedarīt.”

Gulbis pats uzbrukumu nesāks, bet, ja sajutīs, ka tam draud briesmas, noteikti aizstāvēsies. Un tad bez pāris nopietniem zilumiem prom tikt neizdosies.

0 Komentāru