14 komentāri

Šorīt modāmies ar prieka vēsti no Tartu! Smagi slimā Baiba Barone sagaidīja savu donoru, un šodien visas dienas garumā notika sarežģīta aknu transplantācijas operācija. Tagad priekšā atveseļošanās un cerība, ka Baibas ķermenis pieņems jauno orgānu.

To, ka varētu būt atrasts donors, turklāt atbilstošas asins grupas un izmēra, Baibas mammai Mārai igauņu ārsti pavēstīja jau vakar vakarā, taču ieteica vēl pārlieku nesacerēties. Māra tomēr pastāstīja jaunumus Baibai, un abas mierīgi aizgājušas gulēt. Pulksten piecos no rīta atskanējis zvans no slimnīcas, ka Baibu gatavo operācijai.

Māra Barone, Baibas mamma:

Es pie viņas no rīta aizgāju, viss notika kā parasti. Tikai pašas pēdējās piecas minūtes Baibai uznāca histēriskas bailes, bet tad viņa nomierinājās. Tā pavadīju viņu līdz operāciju zālei, Baiba pamāja man ar rociņu, tagad gaidām.

Brīdī, kad Baibu veda uz operāciju zāli, donors vēl atradies tikai ceļā no Latvijas. Operācija ir ārkārtīgi sarežģīta. Ne vien novārdzinātā Baibas organisma dēļ, bet arī tāpēc, ka viņai ievietots šunts, kas savieno aknas ar nierēm un faktiski aizstāj asinsvadu. Tartu ķirurgi aknas pārstāda regulāri, bet šāda operācija viņiem notiek pirmo reizi.

Baibas ķirurgs pat sazvanījies ar portugāļu kolēģiem, kur mācījies, lai pakonsultētos pirms operācijas. Vēl gaidot rezultātu, mamma tika nobrīdināta, ka iznākums var būt visāds. Vēl īsi pirms operācijas beigām Baibas mamma pa telefonu bija satraukta.

Māra Barone, Baibas mamma:

Pašreizējā momentā sākas stress. Vairs nezinu, kur vietu atrast. Cenšos iestāstīt, ka viss būs labi! Bet vienalga izjūtas diezko patīkamas nav…

Tomēr mūsu nākamā sazvanīšanās jau ir citās noskaņās! Pēc vairāk nekā desmit stundu ilgas neziņas operācija noslēgusies veiksmīgi, un nu viss atkarīgs no tā, kā Baibas ķermenis pieņems jauno orgānu.

Baibas operācija seko vien dažas dienas pēc tam, kad savu donoru nesagaidīja Leonīds – arī viņa aknu transplantācijai naudu bija saziedojuši Latvijas līdzcilvēki, taču vairāk par naudu viņam vajadzēja donoru, un to Latvijā trūkst.

Foto

Latvijā orgānus ziedo nelabprāt

Lēmumu pēc nāves ļaut izmantot savus iekšējos orgānus par donoriem cilvēks var pieņemt vēl dzīves laikā, aizpildot vienkāršu iesniegumu kādā no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes filiālēm vai elektroniskajā portālā Latvija.lv. Taču, kas interesanti, Latvijā vairāk ir tādu, kuri nevis atļāvuši savus orgānus izmantot vai vēl nav formulējuši viedokli šai jautājumā, bet tieši pretēji – to kategoriski aizlieguši.

To, kuri aizpildījuši iesniegumus, ir ārkārtīgi maz – mazāk par 1% Latvijas iedzīvotāju. No viņiem 942 ir pret orgānu izmantošanu, kamēr tikai 743 to atļāvuši. Ja akli klausa likumam,

Latvijā darbojas princips – kas to nav aizliedzis, ir atļāvis. Tomēr ētisku apsvērumu dēļ tiek prasīts arī radinieku viedoklis.

Latvijas Transplantācijas centra pieredze rāda – trešajā daļā gadījumu radinieki donoru aizliedz izmantot, un tendence ir pieaugoša. Visticamāk, tas saistīts ar cilvēku reliģisko pārliecību.

TOP komentāri

 • sieviete
  +7 +6 -1

  sieviete

  Domāju tieši tāpat kā žubbeee,varbūt,ka ne novāks, bet esmu aizdomājusies-ja guļu ļoti slima vai par manu dzīvību līdz galam cīnīsies,ja būšu atļāvusi izmantot orgānus. Sevišķi zinot arī par,,melno tirgu''.Dzīvoju Vācijā,nupat pa radio ziņoja par gadījumiem, kad komas pacientiem uzdeva sliktāku plaušu stāvokli nekā ir patiesībā-lai ātrāk tiktu klāt...
 • SANDRA
  +5 +5 0

  SANDRA

  Viss ir Dieva ziņā! Mēs varam tikai lūgties. Lai Dievs dara brīnumus un Baiba izveseļojas! Tiešām prieks, kad cilvēkam tiek dots visdārgākais un tā ir DZĪVĪBA!
 • Žubbeee
  +6 +5 -1

  Žubbeee

  Es pati varu teikt, ka ja man tagad jautātu vai pec naves busu donors, teiktu ne. Bet pec naves, kad pati to nepzinos, ludzu nemiet visus manus organus. Nezinu kapec, bet man liekas, ja parakstitu tadu dokumentu ka ja, tad atri vien mani novaktu. Gan jau ka kkadi kipa krutie tiek tam registram klat, savajadzesies un novaks mani atri vien.
  Bet pec naves, ludzu nemiet mani visu, galvenais lai kads vel var dzivot.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl