5 komentāri

Smagi slimā Baiba Barone, kuras dzīvības glābšanai Latvijas iedzīvotāji saziedoja naudu, gaidīšanas rindā uz aknu donoru nu ir pirmā. Viņa jau kopš septembra vidus atrodas Tartu Universitātes klīnikā, kuras mediķi ir gatavi veikt sarežģīto operāciju. Kā vēstīts, viņa cieš no retas aknu saslimšanas un vienīgais veids, kas dod izredzes izdzīvot, ir aknu pārstādīšana. Savukārt Baibas mamma atkal nonākusi izmisumā, jo nezina, vai Nacionālais veselības dienests segs tos ārstēšanās izdevumus, kas radušies, kamēr Baiba atrodas igauņu mediķu aprūpē. Summa jau sasniegusi 23 tūkstošus eiro.

Vienīgais glābiņš – Igaunija

Baibu uz Tartu Universitātes klīniku no Latvijas pārveda pirms divām nedēļām, 14.septembrī. Strādāt nespējīgās aknas dēļ, Baibas ķermenim pēdējos mēnešos bijusi milzu pārslodze. Tā dēļ radusies arī nieru mazspēja un pašlaik viņai tiek nodrošināta nieru aizstājterapija. Baiba atrodas Tartu klīnikas intensīvajā terapijā, tās galvenais ārsts Silvers Sarapū stāsta, ka sarežģījumus radījusi arī infekcija vēdera dobumā, ko, ārstējot ar stiprām zālēm, Baibas pašsajūta pasliktinājusies. Labā ziņa – rindā uz jaunām aknām latviete ir pirmā.

Silvers Sarapū, Tartu Universitātes klīnikas intensīvās terapijas galvenais ārsts:

Ārsts: Situācija ir sekojoša – tiklīdz būs aknu donors, tad viņa šo orgānu dabūs. Viņa ir sarakstā.
TV3 ziņas: Bet cik ilgi viņai varētu nākties to gaidīt? Vai tas ir dienu vai nedēļu jautājums?
Ārsts: Neviens to nezina. Mēs nezinām, kad kāds pacients ieies cerebrālā nāvē, jo tikai no šāda pacienta ir iespējams iegūt aknas, kas ir derīgas transplantācijai.

Lai arī fiziski Baiba ir novārgusi, viņas acīs ir manāma apņēmība. Baibas kvēlākā vēlēšanās ir, kaut ātrāk pienāktu operācijas diena.

TV3 ziņas: Kā Tu turies? Mēģini pozitīvi noskaņoties?
Baiba: Nesanāk. Nesanāk vienmēr pozitīvi domāt. Jo tās sāpes… tas, ko es izjūtu.. to nenovēlu es pat ienaidniekam.

Lai operētu, jāuzlabo veselības stāvoklis

Mediķi stāsta, lai aknu transplantācija ritētu gludi un ķermenis jauno orgānu neatgrūstu, pacientam ir mākslīgi jānovājina imunitāte. Taču to būtu riskanti darīt, kamēr Baibas organisms vēl cīnās ar infekciju.

Silvers Sarapū, Tartu Universitātes klīnikas intensīvās terapijas galvenais ārsts:

Protams, operācija pati par sevi ir sarežģīta. Bet, ja cilvēkam ir arī nieru mazspēja un viņš ir ilgu laika posmu bijis slims, tad pēc-operācijas periods arī var izrādīties pietiekoši sarežģīts.

Latvijā šīs aknu transplantācijas operācijas ne tikai neveic, bet arī neapmaksā. Pirms mēneša Baibai palīgā nāca līdzcilvēki, saziedojot 50 tūkstošus eiro operācijai Tartu. Igaunijā aknu pārstādīšanu apmaksā valsts.

Silvers Sarapū, Tartu Universitātes klīnikas intensīvās terapijas galvenais ārsts:

Pēdējo gadu laikā Tartu klīnikā aknu transplantācijas ir kļuvušas diezgan biežas, aptuveni 7 līdz 9 aknu pārstādīšanas gadā. Mēs tās veicam kopš 1999.gada.

Baibu uz Tartu klīniku atveda pēc aknu transplantējošā ķirurga lūguma, kurš, loģiskā kārtā, gribēja iepazīt pacientes veselības stāvokli ātrāk nekā tikai pirms gulšanās uz operācijas galda.

Vai Latvijas valsts atkal Baibai uzgriezīs muguru?

Divu nedēļu laikā, ārstēšanās izmaksas igauņu mediķu paspārnē, jau sasniegušas 23 tūkstošus eiro. Klīnika jau nosūtījusi pieprasījumu uz Latvijas Nacionālo veselības dienestu, ar lūgumu šīs izmaksas segt. Baibas mamma Māra dzīvo neziņā ne tikai par meitas nākotni, bet arī par to, vai valsts jau atkal neuzgriezīs muguru, atsakoties apmaksāt dārgo ārstēšanos, tāpat kā pašu operāciju.

Nacionālais veselības dienests lēmumu par to, vai uzturēšanās izmaksās slimnīcā tiks segtas no valsts vai nē, pieņemšot nākamnedēļ.

Baibas mamma, kas strādā par māsiņu Stradiņa slimnīcā, šādu summu pati nevarēs apmaksāt. Viņa jau apsver iespēju atkal vērsties pēc palīdzības pie līdzcilvēkiem.

Foto

Video

Save

Save

TOP komentāri

 • Savējais
 • Ingrīda
  +1 +1 0

  Ingrīda

  Šobrīd nav īstais laiks spriedelēt, meitenei ir jāpalīdz, tādēļ nepieciešams telefona num.,lai varam saziedot. Nedrīkst apstāties un padoties.
 • Ilze
  +1 +1 0

  Ilze

  Latvija Latvija!!!:@@@ Skarbi un žēl meitenes ļoti žel,bet Latvija uzgriezīs muguru! Valstij neesam vajadzigi! Bet palīdzēs līdzcilvēki!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl