Azartspēļu zāļu slēgšanu Rīgā plāno sākt maijā; biznesa pārstāvji vēl cer uz Satversmes tiesu

6 komentāri

Rīgas dome pirmos juridiski saistošos lēmumus par Rīgas apkaimēs esošo azartspēļu zāļu slēgšanu varētu pieņemt šovasar. Atvērt jaunas zāles liegs arī jaunais pilsētas teritorijas plāns.

Tikmēr spēļu bizness savas cerības liek uz Satversmes tiesu, kura jau šomēnes sāks lemt, vai zāļu slēgšana būtu likumīga.

Rīgas pašvaldībai šobrīd ir informācija par 113 azartspēļu zālēm galvaspilsētā, tomēr Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija izsniegusi licences 163 šādām iestādēm, tādēļ tagad pašvaldības policija apsekos adreses, lai saprastu, kas tajās reāli notiek.

Spriežot pēc pašreizējās informācijas, visvairāk spēļu zāles atrodamas Purvciemā un Imantā. Tās visas iecerēts slēgt.

“Provizoriski pirmās adreses varētu parādīties darba kārtībā, ja mēs runājam par drošības komiteju, tās ir maija beigas, kad būs kārtējā sēde,” skaidro Rīgas mērs Nils Ušakovs (S).

Azartspēļu liegumu pašvaldība grasās ierakstīt arī savā jaunajā teritorijas attīstības plānā, ko iecerēts pieņemt šovasar. Jāatgādina, ka domes opozīcija šādu aizliegumu plānā gribēja iekļaut jau pirms gada, bet tolaik domē valdošā koalīcija ieceri noraidīja. Tas opozicionāriem domes vadības pēkšņo nostājas maiņu ļāvis sasaistīt ar Ušakova un bijušā vicemēra Andra Amerika plāniem kandidēt uz Eiropas Parlamentu. Juridisko pamatojumu spēļu zāļu slēgšanai pašvaldība tagad meklē iedzīvotāju aptaujās.

“Likums, spēkā esošais, pirmajā pantā saka, ka ir pieņemts, lai aizstāvētu iedzīvotāju intereses. Mēs ļoti labi zinām iedzīvotāju intereses un viedokli. Iepriekšējās aptaujās, ko mēs esam veikuši Rīgā, apmēram 80% iedzīvotāju uzskata, ka azartspēles traucē viņu dzīvei, ir jālikvidē,” situāciju komentē Rīgas domes Drošības un korupcijas novēršanas komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais (GKR).

Tomēr treknu svītru pār visiem domes plāniem varētu pārvilkt Satversmes tiesa. Kad pirms diviem gadiem dome uzsāka 43 Rīgas centrā esošo spēļu zāļu slēgšanas procesu, to īpašnieki visus domes lēmumus apstrīdēja. Vairākās tiesvedībās pirmajā instancē pašvaldība uzvarēja, bet neviens spriedums vēl spēkā nav stājies. Vienā no lietām tiesa izlēma lūgt Satversmes tiesu skaidrot likumu. Tā šim jautājumam klāt ķersies aprīļa vidū, bet nolēmums varētu būt gatavs maijā.

“Ja mēs runājam par sabiedrības viedokli, protams, viņš ir svarīgs un jāņem vērā. Bet tajā pašā laikā, ja mēs pajautātu sabiedrībai, vai tā ir apmierināta ar tām pašām bedrainajām ielām, visticamāk, visi pateiktu, ka ne. Nu tad, ko tālāk? Tas ir tieši tas pats par citiem jautājumiem,” atzīst Latvijas Spēļu biznesa asociācijas padomnieks Arnis Vērzemnieks.

Jāpiebilst arī, ka visu pašreizējo spēļu zāļu slēgšana nenozīmē, ka nākotnē to Rīgā nekļūs vairāk. Likums ļauj četru un piecu zvaigžņu viesnīcām kazino atvērt bez pašvaldības piekrišanas. Šobrīd to izdarījušas tikai sešas, bet kopā galvaspilsētā ir 40 šādas viesnīcas.

6 komentāri