Aviosabiedrībām turpmāk būs jāsniedz dati par starptautisko lidojumu pasažieriem

Komentāri

Parīzē un Briselē notikušie terorakti ar jaunu sparu mudinājuši pārskatīt drošības politiku Eiropā. Eiropas Parlaments (EP) pārliecinoši atbalstījis vienota Pasažieru datu reģistra izveidi.

Tas nozīmē, ka aviosabiedrībām obligāti būs jānodod Eiropas Savienības (ES) atbildīgajiem dienestiem dati par starptautisko lidojumu pasažieriem – gan par tiem, kuri ieceļo, gan tiem, kuri izceļo no Eiropas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vēl pirms dažiem gadiem ideju par vienotu Pasažieru datu reģistra izveidi EP deputāti noraidīja – atsaucoties uz datu aizsardzības likumiem un cilvēku tiesībām uz privātumu. Taču pieaugošo terorisma draudu iespaidā reģistra izveide kļuvusi akūti nepieciešama, lai varētu ievākt un uzglabāt informāciju par starptautisko lidojumu pasažieriem. Kā norāda politiķi – ir jāmeklē līdzsvars starp brīvību un drošību.

Arī līdz šim dalībvalstīm bija tiesības iegūt pasažieru datus, ja tas bija vajadzīgs cīņai ar pārrobežu noziegumiem, piemēram, narkotiku un cilvēktirdzniecību. Taču šo datu iegūšana nebija sistemātiska un vienota. Līdz ar jauno reģistru datu izvērtēšana ļaus laikus identificēt arī tādas personas, kuras iepriekš nav turētas aizdomās par iesaistīšanos terorismā vai citos smagos noziegumos.

Kā stāsta šīs direktīvas galvenais virzītājs Eiropas Parlamentā, pēc datu analīzes drošības dienesti varēs tikt šādām personām uz pēdām.

Tas, ko ievāks un uzglabās vienotais pasažieru datu reģistrs, vienkāršā valodā runājot, būs visa tā informācija, ko cilvēks iesniedz aviokompānijai pirms lidojuma – tātad vārds, uzvārds, ceļojuma maršruts un tā datumi, kā arī izmantotie maksāšanas līdzekļi un informācija par bagāžu.

Foto

Jāpiebilst, ka ES iekšienē vismaz pagaidām apmaiņa ar pasažieru datiem nenotiks. Deputāte no Rumānijas, kas strādā pie izmaiņām, lai uzlabotu Šengenas zonas drošību, akcentē, ka svarīgi ir redzēt, kuri eiropieši dodas un atgriežas no teroristisko grupējumu mītnes valstīm.

Pasažieru datus sākotnēji uzglabās sešus mēnešus, taču vēl četrarpus gadus pie tiem varēs piekļūt tikai pēc stingrām pieprasījuma procedūrām. Lai pēc iespējas mazāk aizskartu cilvēktiesības, datus drīkstēs izmantot tikai nopietnu starptautisku noziegumu novēršanā.

Pēc direktīvas pieņemšanas dalībvalstīm divu gadu laikā būs jāveic izmaiņas savos likumos, lai jaunais reģistrs varētu pildīt tā funkcijas.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl