Aviācijas muzejs pārcelts blakus lidmašīnu vērošanas laukumam Skultē

2 komentāri

Pēc nedēļu ilgas īpašās operācijas, pārvietojot desmitiem lidmašīnu un helikopteru, šodien, 24. augustā noslēgusies aviācijas muzeja pārcelšana uz jauno vietu. Tagad tas atradīsies ārpus lidostas ”Rīga” centrālās teritorijas – blakus lidmašīnu vērošanas laukumam Skultē, vēsta TV3 Ziņas.

Tā kā lidaparāti ir veci un, gadu desmitiem nepārtraukti atrodoties zem klajas debess, kļuvuši viegli lūstoši, katras tehnikas vienības izkustināšana un aizvilkšana bija sarežģīts uzdevums. Piemēram, 1967. gadā būvētajam militārajam helikopteram, kas sver 43 tonnas, šasijas ir sliktā tehniskā stāvoklī.

Izejai no lidostas teritorijas radīta pat jauna nobrauktuve. Tai apkārt izcirsti koki, lai neaizķertu platos spārnus un militāro helikopteru iespaidīgā lieluma propelerus.

Kopš 90. gadiem aviācijas muzejs lidostas teritorijā pārvietots četras reizes, šī nu jau ir piektā. Ar aviācijas tehnikas pārvietošanu saistītās izmaksas lidosta ”Rīga” vēlāk piestādīs aviācijas muzeja vadītājam.

PSRS laika lidaparātu kolekcija ir privāta. Tā pieder kādreizējam ”Aeroflot” aviācijas tehniķim Viktoram Talapam. Viņu gan biedē, cik liels rēķins gaidāms par lidaparātu pārvietošanu.

”Neviens muzejs pasaulē, vien ar retiem izņēmumiem, neizdzīvo no ieejas maksas iekasēšanas. Vienmēr ir dotācijas. Šis muzejs izglīto par cilvēces tehnoloģiskajiem sasniegumiem. Viss, ko redzat, ir mana dzīve, esmu aviācijai veltījis 50 gadus,” stāsta Talaps.

Lidostā ”Rīga” ar nožēlu vērtē, ka kolekcijas īpašnieks nav piesaistījis kādu fondu naudu mūsdienīga ekspozīcijas laukuma izveidei, lai to attīstītu kā peļņu nesošu tūrisma objektu. Vecākais eksponāts ir no 1947. gada, bet unikālākais – bumbvedējs ”TU22”. Tur lielākoties ir militārās vienības – iznīcinātāji, armijas helikopteri.

”Šī kolekcija ir ļoti plaša, savā ziņā unikāla. Te ir tādi eksponāti vienā eksemplārā, kādu citur pasaulē vairs nav, piemēram, lielais, eksperimentālais padomju iznīcinātājs. Kolekcija ir ļoti vērtīga, bet ne tik labi uzturēta, kā gribētos,” norāda lidostas ”Rīga” pārstāve Laura Karnīte.

Muzejā atrodama arī ”airBaltic” priekšgājēja – ”Latavio” lidmašīna no 1992. gada – uz kuras fizelāžas vienlaikus gan Latvijas karogs, gan uzraksts CCCP.

”Šeit esošā tehnika rāda Krievijas aviācijas sasniegumus, taču ir arī Polijā un Čehijā ražoti lidaparāti. Viens no ASV. Ja kāds vēlas muzejam atdot nozīmīgu lidaparātu, ar lielu prieku pieņemsim,” norāda muzeja īpašnieks.

Aviācijas muzejs līdz šim atradās netālu no gaisa satiksmes torņa. Eksponātu īpašnieks jau pirms sešiem gadiem tika brīdināts, – šī vieta jāatbrīvo, lai būvētu gaisa satiksmes jauno torni un “airBaltic” tehniskās apkalpes angāru. Turklāt nu jau vecajā vietā eksponāti bija cieši cits pie cits un drīzāk atgādināja metāllūžņu zonu. Aviācijas muzeja jaunā vieta atrodas uz lidostai piederošās zemes Skultes pusē, un tā ir visiem brīvi pieejama, blakus lidmašīnu vērošanas laukumam.

“Redzam, ka šos eksponātus var pārskatāmāk un daudz brīvāk izvietot. Ir labs piebraucamais ceļš, ir iespēja izveidot autostāvvietu. Lidostai šo teritoriju nevajadzēs attīstībai vēl vairākus gadus, tāpēc muzejam ir stabila iespēja te attīstīties,” norāda lidostas ”Rīga” pārstāve Laura Karnīte.

Teritorija tagad tik plaša, ka muzeja saimniekam jāpārvietojas ar velosipēdu.

2 komentāri