1 komentārs

Lai gan Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzskata, ka visiem Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem jākļūst par Latvijas pilsoņiem līdz ar piedzimšanas brīdi, viņš pagaidām neplāno vērsties Saeimā ar ierosinājumu mainīt Pilsonības likumu.

Prezidenta preses sekretārs Jānis Siksnis skaidro, pirms izlemt, kā rīkoties, Raimondam Vējonim vēl nepieciešams laiks, lai saprastu, ko darīt ar citiem priekšlikumiem, kurus viņa aicinātie eksperti sagatavojuši, lai uzlabotu sabiedrības integrāciju.

Jānis Siksnis, Valsts prezidenta preses padomnieks

Ziņojumā ir vairākas dažādas rekomendācijas, ko varētu darīt nākotnē, lai sabiedrības saliedētība kļūtu veiksmīgāka. Prezidents gribētu iepazīties ar visu šo ziņojumu kopumā, apskatoties, kādi ir arī citi pasākumi. Un tad tomēr konkrēti lemt, kuras iniciatīvas kādā veidā kādos termiņos varētu tikt tālāk virzītas.

Ideju par automātisku pilsonību nepilsoņu bērniem pilnībā atbalsta Saeimā pārstāvētais lielākais politiskais spēks – opozīcijas partija Saskaņa. Tās pārstāvis Sergejs Dolgopolovs saka, – šāda rīcība veicinātu sabiedrības saliedētību un demonstrētu, ka valstij ir svarīgs katrs iedzīvotājs.

Sergejs Dolgopolovs, Saeimas deputāts (“Saskaņa”)

Personīgi mans viedoklis ir 100% pozitīvs. Ņemot vērā Saskaņas attieksmi pret nepilsoņu problēmām un jautājumiem, domāju, ka partijas atbalsts šeit ir garantēts. Es uzskatu, ka Vējoņa iniciatīva ir atbalstāma ar abām rokām, kājām un visu pārējo.

Tikmēr koalīcijas divas lielākās partijas pagaidām nesaka ne “jā”, ne “nē”. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis pozitīvi vērtē, ka prezidents aktualizējis nepilsoņu jautājumu. Taču Raimonda Vējoņa ierosinājumu viņš vērtē piesardzīgi.

Augusts Brigmanis, ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Var būt situācija, kad [nepilsoņi] nemaz nevēlas būt par Latvijas pilsoņiem, un viņiem šī lieta ir bez maz tādā piespiedu kārtā dota. Šeit vietā, man liekas, ir nopietna saruna, diskusija.

Savukārt Vienotības Saeimas frakcijas līdere Solvita Āboltiņa ir pārsteigta, ka prezidents šobrīd izvēlējies pievērst uzmanību pilsonības jautājumiem. Āboltiņa norāda, ka Vienotībā ir dažādi viedokļi par automātisku pilsonību nepilsoņu bērniem. Bet viņu prezidenta ideja mulsina.

Solvita Āboltiņa, “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Šobrīd mēs vienai kategorijai cilvēku tā kā mēģinām to uzspiest ar varu. Pie tam skaļi piesakot – tad, kad tev nepatiks, tu varēsi atteikties. Laikam šī piebilde ir tā, kas mani personīgi ļoti mulsina.

Tikmēr kategoriski pret prezidenta ierosinājumu ir Nacionālā apvienība.

Raivis Dzintars, VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs

Mēs ļoti stingri un kategoriski iestāsimies pret jebkādām izmaiņām, kas nozīmētu atvieglojumus pilsonības iegūšanā. Jo ir pilnīgi skaidrs, ja mēs atvērsim Pandoras lādi un spersim šo pirmo soli, tad tiks pieprasīti arī nākamie soļi. Un gala rezultāts šim gājienam ir pilsonība visiem.

Lai labotu Pilsonības likumu ir nepieciešams nedalīts trīs koalīcijas partiju atbalsts. Tā kā Nacionālā apvienība izmantotu veto tiesības, ja kāda no pārējām divām koalīcijas partijām likuma izmaiņas tomēr atbalstītu, tiktu lauzts koalīcijas līgums, kas draudētu ar valdības krišanu. Savukārt ar Saskaņas balsīm ir par maz, lai mainītu Pilsonības likumu.

Ideja par automātisku pilsonību nepilsoņu bērniem nav jauna, taču tā nekad nav guvusi Saeimas vairākuma atbalstu. Iepriekšējo reizi ierosinājums tika noraidīts 2013. gadā. Toreiz gan likums tika labots, nosakot, ka nepilsoņu bērns ir atzīstams par Latvijas pilsoni, ja saņemta piekrišana no viena no vecākiem, nevis ievērojot abu vecāku paustu gribu.

TOP komentāri

  • ja tā, tad
    +1 +1 0

    ja tā, tad

    Pleskavas uzroženecs Aizvējonis - Caurvējonis Pleskavas pilsonis!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl