Autobuss vienreiz nedēļā – no Zvārtavas pagasta netiek uz novada centru

6 komentāri

Valkas novada dome pieprasa izveidot jaunu autobusa maršrutu, lai Zvārtavas pagasta iedzīvotāji varētu katru dienu tikt līdz novada centram – Valkai. Savukārt Autotransporta direkcija šādu maršrutu uzskata par valsts līdzekļu izšķērdēšanu. Jo pat reizi nedēļā autobuss kursē pustukšs un ir par 80% nerentabls. Tomēr situāciju sarežģī šī gada 1.septembrī plānotā vietējās skolas reorganizācija, līdz ar to nav skaidrs, kā bērni tiks uz mācībām.

Pašlaik līdz vairākus desmitus kilometru tālajam novada centram Valkai Zvārtavas pagasta iedzīvotāji ar sabiedrisko transportu var tikt tikai vienreiz nedēļā, ceturtdienās, un tikai uz dažām stundām. Autobuss pienāk 9 no rīta, un jau vienos dienā dodas atpakaļceļā. Tiem, kam nav personīgā transporta, šāds kursēšanas grafiks ir par retu un par īsu, jo Valkā atrodas gan pašvaldības, gan valsts, gan ārstniecības iestādes.

Valkas novada dome pieprasa izveidot jaunu ikdienas maršrutu Gaujiena-Kalnaine-Valka. Savukārt pēc Autotransporta direkcijas datiem, pat tajā autobusā, kas kursē vienreiz nedēļa, vidējais pasažieru skaits ir 14. Maršruts ir nerentabls: biļetes sedz tikai 20%, bet 80% no izmaksām finansē valsts. Ja autobuss no Gaujienas uz Valku kursētu katru dienu, valsts zaudējumi būtu 31 tūkstotis eiro gadā.

Tomēr pasažieru skaits varētu palielināties, ja uz Valku brauktu mācīties Ozolu pamatskolas audzēkņi. No 1. septembra šī mācību iestāde tiks reorganizēta. Ozolos paliks tikai skolēni no 1. līdz 6. klasei. Bet vecāko klašu audzēkņiem nāksies pāriet uz citām skolām. Pašvaldība ir ieinteresēta, lai bērni izvēlas Valkas ģimnāziju, nevis aizbrauc uz citiem novadiem.

Sakarā ar Ozolu pamatskolas reorganizāciju sanāk tāds kā apburtais loks. Kamēr nekursē katru dienu autobuss līdz Valkai, pašvaldībai ir grūti motivēt bērnus iet mācīties Valkas ģimnāzijā. Savukārt kamēr nav pasažieru, netiek veidots jauns maršruts.

Pašlaik notiek pārrunas ar vecākiem. Cik skolēni reāli varētu pāriet mācīties uz ģimnāziju pagaidām nav skaidrs. Konkurence ir liela. Te pat ir Smiltenes vidusskolā, kur autobuss kursē katru dienu, arī pamatskolas citos pagastos.

Skolā aptaujātie skolēni min vairākas skolas, kur varētu turpināt mācīties.

Ja ikdienā autobuss būs nepieciešams skolēniem, vai iedzīvotājiem lai tiktu uz darbu, Autotransporta direkcija ir gatava savu lēmumu pārskatīt. Vēl viens variants – skolas autobuss.

Pašvaldība plāno turpināt sarunas ar Autotransporta direkciju par jauna autobusa maršruta izveidi.

Foto

Video: LNT Ziņas

6 komentāri