Austrumu slimnīcas 28 miljonu zaudējumi: vai atbildīgo nebūs?

8 komentāri

Saeimas deputāti iepazīstināti ar Valsts kontroles veikto revīziju Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā. Revīzijā tika secināts, ka slimnīca gadiem ilgi strādājusi ar zaudējumiem, kas sasnieguši 28 miljonus eiro. Lai gan deputātiem bija vairāki jautājumi par ārstniecības iestādes darbu, neviens no tiem nebija par to, kuram būtu jāatbild par lielajiem zaudējumiem.

Revidenti atzīst, ka Austrumu slimnīcas finanšu slikto situāciju ietekmējuši gan neatbilstošie valsts maksātie tarifi, gan tas, ka iestādes vadība rīkojusies saimnieciski neloģiski.

Piemēram, cerībā samazināt telpu uzkopšanas izdevumus, tie tika nodoti ārpakalpojumā. Taču rezultātā izmaksas nevis samazinājās, bet būtiski pieauga. Zaudējumus slimnīcai nesuši arī citi ārpakalpojumi, piemēram, par ēdināšanu, laboratoriskajiem izmeklējumiem un mikroķirurģijas pakalpojumiem.

Ar Valsts kontroles ziņojumu trešdien tika iepazīstināti Saeimas Sociālo lietu, kā arī Publisko izdevumu komisijas deputāti.

Austrumu slimnīcas pagaidu vadītāja Egita Pole viņus informēja, – kopš tika veikta Valsts kontroles revīzija par slimnīcas darbu līdz 2015. gadam, tagad situācija esot stabilizējusies.

Egita Pole

Egita Pole
Austrumu slimnīcas pagaidu vadītāja

Ja mēs varam runāt medicīniskā terminoloģijā, tad pacienta stāvoklis uz šo brīdi ir stabilizējies. Un situācija Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā jau uz 2017. gada sākumu ir finansiāli pozitīvāka.

Kopš revīzijas veikšanas ir nomainījies gan veselības ministrs, gan Austrumu slimnīcas vadība. Vai tas nozīmē, ka atbildība par miljonos mērāmajiem zaudējumiem Latvijas lielākajā slimnīcā ne no viena netiks prasīta? Deputāti šo jautājumu neaktualizēja. Neapmierināta ar to ir valsts kontroliere Elita Krūmiņa, kura uzskata, ka atbildība tomēr ir jāvērtē.

Elita Krūmiņa

Elita Krūmiņa
valsts kontroliere

Pēc Valsts kontroles revīzijas ziņojuma, pat nesagaidot jau šā ziņojuma oficiālo publiskošanu, notika jau šīs izmaiņas Austrumu slimnīcas valdē, bet es domāju, ka šis izvērtēšanas darbs ir jāturpina, un jāsaprot tik tiešām, vai tikai šie cilvēki ir bijuši atbildīgi par šīm problēmām vai ir arī kādas citas personas, kuras ir piedalījušās tādu lēmumu pieņemšanā, kas ir bijuši neizdevīgi slimnīcai.

Savukārt Publisko izdevumu komisijas vadītājs Andris Bērziņš skaidro, ka jautājums par atbildību nav slēgts. Amatpersonu atbildību viņš sola vērtēt tad, kad būs zināms, kā Austrumu slimnīca novērš Valsts kontroles atklātos trūkumus.

Andris Bērziņš

Andris Bērziņš
Saeimas Publisko izdevumu komisijas vadītājs, ZZS

Tad arī paskatīsimies kopumā par citu atbildību attiecībā par šīs slimnīcas darbu. Es domāju, ka šī tēma nav aizvērta.

Tikmēr pati Valsts kontrole turpina vērtēt, vai revīzijā atklātais dod pamatu vērsties tiesībsargājošajās iestādēs.

8 komentāri