Austrumu slimnīca nevar atrast mikroķirurgu, kurš būtu gatavs strādāt par 700 eiro mēnesī

5 komentāri
Austrumu slimnīca nevar atrast mikroķirurgu, kurš būtu gatavs strādāt par 700 eiro mēnesī
FOTO: LETA

Vairākas Latvijas slimnīcas saskaras ar nopietnu problēmu – ilgstošu darbinieku trūkumu. Viens no šādiem piemēriem ir Rīgas Austrumu slimnīca, kur jau labu laiku neizdodas atrast mikroķirurgu. Par šādu darbu slimnīca var piedāvāt 700 eiro lielu algu, taču ir vairāk nekā skaidrs, ka šāds atalgojums augsti kvalificētam speciālistam nav pievilcīgs.

Mediķi ļoti cer uz jaunu finansējuma sistēmu, kas ļautu palielināt algas, taču nav zināms, kad tā varētu stāties spēkā.

Austrumu slimnīca mikroķirurga vakanci izsludināja pirms vairākiem mēnešiem, bet pašlaik tā izlīdzas ar ārpakalpojumu. Par šo atbildīgo darbu iestāde gatava maksāt 700 eiro mēnesī, taču vēl līdz šim neviens pretendents nav atsaucies.

Foto

Iemesls ir skaidrs – nepietiekamais atalgojums.

Veselības ministrijā TV3 Ziņām norādīja, ka slimnīca kā kapitālsabiedrība pati var lemt par algas lielumu, lai spētu piesaistītu speciālistus. Tam gan slimnīca negrib piekrist, jo pašreizējais finansējums nepieļauj algu paaugstināšanu, īpaši ņemot vērā, ka iestāde slīgst parādos.

Turklāt mediķu algas tiek aprēķinātas pēc tarifiem, kas nav mainījušies kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem.

Jau 2000. gadā valsts kontrole atzina, ka esošā tarifu sistēma ir neatbilstoša un nesedz reālās izmaksas. Līdz ar to slimnīcas nevienam lielāku algu nevar izmaksāt, pie esošās finanšu plūsmas nevar nodrošināt.

Kā risinājumu ārsti redz veselības aprūpes pakalpojumu uzskaites un apmaksas sistēmas jeb DRG pilnīgu ieviešanu. Tas nozīmē, ka slimnīcas par veiktajiem pakalpojumiem saņemtu samaksu pilnā apmērā. Pašlaik tas netiek darīts – piemēram, jau minētajā Austrumu slimnīcā katrs pacients nes 100 eiro lielus zaudējumus.

Runā par to, ka tagad ievāc izmaksas un pēc pāris gadiem varētu stāties spēkā pilnībā.

Lai pilnībā segtu slimnīcu reālās izmaksas, nozarei nepieciešams papildu finansējums. Tāpēc pagaidām nav zināms, vai un kad šāds modelis varētu stāties spēkā.

Video