Austris pateicībā par iespēju dzīvot vēlas satikt aknu donora tuviniekus

5 komentāri

Donors bija derīgs, transplantācijas operācija – veiksmīga! Pēc aizvadītas garas nakts Igaunijas mediķiem izdevies pārstādīt aknas smagi slimajam Austrim Augustam.

25 gadus vecais puisis vakar saņēma ziņu no Tartu Universitātes klīnikas ar aicinājumu pēc iespējas ātrāk ierasties slimnīcā, lai pārbaudītu, vai donora orgāns saderēs ar jaunā vīrieša organismu. Austris pēc operācijas šobrīd tiek turēts mākslīgi izraisītā miegā, taču ārsti prognozē, ka jau rīt viņu varētu vest pie samaņas, jo viņa veselības rādītāji ir ļoti cerīgi. Tartu klīnikā aknu transplantāciju veica arī Baibai Baronei, viņas veselības stāvoklis gan ir smagāks.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Igaunijas mediķi glābj dzīvības latviešiem

Tartu Universitātes klīnikas ārsti īsā laika periodā, burtiski ar desmit dienu starpību, pārstādījuši aknas jau diviem latviešiem, kuriem tas bijis akūti nepieciešams. Lai arī operācijas bijušas veiksmīgas, bez sarežģījumiem, ļoti būtisks ir tā sauktais pēcoperācijas periods, kura laikā ķermenim jaunais orgāns vēl ir jāpieņem. Austra mamma Ilze burtiski staro – ir noticis neticamais – vēl tikai pirms mēneša Austris tika uzņemts oficiālajā donora gaidīšanas rindā. Pagājušas vien 30 dienas, bet vakarnakt viņam jau veikta aknu transplantācija. Operāciju sāka pusdivos naktī un tā ilga sešas stundas.

Ilze, Austra mamma

Ārsti teica, ka ļoti labi operācija noritēja, un par cik viņš ir bijis spēka pilns, nu nosacīti, cik nu tas ir iespējams, tad arī atveseļošanos viņi redz kā labu un ātru. Rīt no rīta jau plāno modināt viņu augšā.

Šobrīd mediķi Austri tur medikamentozā miegā, pieslēgtu pie mākslīgās elpināšanas – tā ir standarta procedūra pēc orgānu pārstādīšanām, lai cilvēks nekustētos un kas nav mazsvarīgi – neciestu milzīgas sāpes.

Foto

Igauņi pēc jaunā orgāna uz Latviju brauca paši

Operējošais ķirurgs nekādus komentārus medijiem nesniedz, jo daudz kas vēl atkarīgs no tā, kā pacienta ķermenis orgānu pieņems. Savukārt Tartu klīnikas Transplantācijas centra vadītāja apstiprina, ka Austra donors nācis no Latvijas. Vakar pa dienu saņemts zvans no mediķiem Rīgā.

Virge Palla, Tartu klīnikas transplantācijas centra vadītāja

Viņi mums paziņoja par iespējamu donoru, un mēs vienojāmies, ka Latvijas puse veic visas nepieciešamās analīzes aknām, tostarp ultraskaņu. Kad ārstiem pēc pirmajām analīzēm bija skaidrs, ka akna tiešām varētu derēt kā donors, mūsu mediķi devās uz Latviju, lai šo orgānu izņemtu.

Aknas, izņemtas no donora organisma, pārstādīšanai derīgas ir tikai astoņas stundas. Ilze atceras, kā Austris vakar teicis: ”Jūtu – mums šodien zvanīs”, Ilze vien atmetusi ar roku, zinādama, ka gaidīšanas rinda tik ātri parasti nepienāk.

Austris sapņo par skriešanu

Pēc laika atskanējis zvans: ”Leciet mašīnā, pēc četrām stundām jums jābūt Tartu.” Viņa smejas, rīkojusies autopilotā, nespējot aptvert, ka tas tiešām notiek. Nonākot palātā, Austris jau sapņojis par nākotni.

Ilze, Austra mamma

Pēdējās pusstundas laikā viņš jau sāka domāt, kā pēc tam dzīvos. Jo ar slimību ir dzīvots viss viņa kā pieaugušā cilvēka apzinātais mūžs, no piecpadsmit gadu vecuma jau. Viņš skatījās pa logu ārā un domāja, ko darīs pēc tam. Viņš teica: ”Jānoliek būs citi mērķi!” Ka būs pienācis laiks citiem mērķiem, jo tagad viņš bija tik ļoti ierobežots. Pirmais bija skriešana – viņš parēķināja, cik mēneši ir līdz ”Lattelecom” maratonam, pilnu jau tā kā nē, bet pusmaratonu varētu.”

Mediķi Austra stāvokli vērtē kā stabilu, intensīvajā terapijā viņam būs jāpavada aptuveni nedēļa, iekams tiks pārvests uz stacionāru.

Austris vēlas personiski pateikties aknu donora tuviniekiem

Austris, tāpat kā Ilze, ir bezgala pateicīgs tam cilvēkam un viņu radiniekiem, kas ļāva ziedot puiša dzīvībai tik ļoti nepieciešamo orgānu.

Ilze, Austra mamma

Viņš izteica ļoti lielu vēlēšanos un lūdz to nodot arī jums, ja mūsu vēsti sadzird šī cilvēka tuvinieki, tad viņš ļoti, ļoti vēlētos ar šiem cilvēkiem satikties, viņš vēlētos ar viņiem pabūt kopā.

Baibas veselības stāvoklis ir problemātisks

Baibas situācija ir smagāka, jo organisms, vairākus mēnešus gaidot donoru, bija novārdzināts. Pagājušas jau desmit dienas kopš transplantācijas, taču, kā norāda mediķi, pastāv problēmas ar jaunā orgāna pieņemšanu. Baiba joprojām tiek turēta miegā.

Silvers Sarapū, Tartu klīnikas Intensīvās terapijas nodaļas galvenais ārsts

Baibas stāvoklis ir visai nopietns. Arī viņa ir pieslēgta pie mākslīgās elpināšanas. Ir vairākas problēmas viņas organismam, jau pirms operācijas viņas stāvoklis bija nopietns.

Austra mamma Ilze un Baiba mamma Māra šajās dienās jo īpaši viena otrai ir stiprais plecs. Tikai viņas zina, ko nozīmē gaidīt, kad atradīsies donors, tāpat, ko nozīmē gaidīt, kad viņu atvases atvērs acis.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl