Augustā laiks novākt un dedzināt latvāņa sēklas. Veidi, kā apturēt šā bīstamā auga izplatību

1 komentārs

Augustā latvānis ražo sēklu. Valsts augu aizsardzības dienests aicina zemes īpašniekus laikus novākt ziedkopas, bet jau nobriedušas sēklas sadedzināt. Tāds ir viens no veidiem, kā apturēt šā bīstamā auga izplatību. Ir arī citi.

Zemnieks Edvīns Zaķis latvāņu apkarošanai izmanto aitas. Viņām šis dedzinošais augs garšo tik ļoti, ka tiek noēsts viens no pirmajiem gan pļavā, gan skābbarībā.

Edvīns Zaķis
zemnieks

Nekas labāks nevar būt. Vislabākā pļaujmašīna latvāņiem. Ļoti ekonomiska, nu vienīgais, protams, ka ar viņu ir jānodarbojas. Ar aitām. Viņas nevar tā kā pļaujmašīnu iestumt stūrī un nolikt.

Uz 20 hektāriem zemes ganās 200 aitas. Tieši šādu proporciju latvāņu apkarošanai iesaka speciālisti: 10 dzīvnieki uz vienu hektāru invazīvās sugas. Dānijā pat tiek veidotas aitu mobilās brigādes, kuras tiek pārvietotas no vienas ar latvāņiem apaugušas pļavas uz citu.

Foto

Teritorija, kur ganās aitas, izskatās pēc smuki nopļauta mauriņa. Šeit palikuši vien dadži, nātres un usnes. Šos augus aitas neēd.

Ciņa ar latvāņiem var iesaistīt arī gaļas lopus. Bet slaucamām govīm šo augu labāk nepiedāvāt – tas bojājot piena garšu. Savukārt zirgi latvāņos var apdedzināt kājas.

Pļaut latvāņus drīkst tikai aizsargtērpā. Zemniece Ingrīda Vāvere ir apņēmības pilna iznīcināt 3 hektārus lielu latvāņu plantāciju Siguldas novadā, Lejas Spriguļos. Pirms mēneša tie jau vienreiz tika nosmalcināti.

Ingrīda Vāvere
zemniece

Gaidām, kad tie vēl drusku paaugsies, sāks veidoties jaunas ziedkopas, atkal smalcināsim. Rudenī tiks uzarts. Un nākamajā pavasarī jau atkal, skatoties pēc tā, kādā stāvoklī būs zeme, vai tiks lietoti herbicīdi vai mehāniskā apstrāde.

Lai veicinātu latvāņu apkarošanu, vairākas pašvaldības piemēro nekustamā īpašuma atlaidi. Siguldas novadā tā ir 90%. Tomēr zemniekiem neiet tik viegli kā gribētos. No 15 pagājušajā gadā pieteiktām platībām nodokļu atlaidi saņēma tikai puse. Citi ar invazīvo sugu netika galā.

Latvijā latvāņa invāzija ir izplatījusies gandrīz uz 11 tūkstošiem hektāru. Katru gadu cīņa ar šo augu sakas no jauna, bet datu par to, vai tā ir efektīva, – nav.

Par augu invazīvo sugu izplatība neierobežošanu pašvaldības policija arī var uzlikt naudassodu – līdz 350 eiro fiziskai personai un līdz 1400 – juridiskai.

Šogad jau trīs cilvēki nonākuši slimnīcās ar latvāņu apdegumiem

Katru gadu vairāki cilvēki gūst nopietnus ķīmiskos apdegumus, nonākot kontaktā ar latvāņu sulu.

Šonedēļ Kurzemē 32 gadus vecs vīrietis, pļaujot latvāņus, guvis nopietnus sejas un kakla ķīmiskos apdegumus.

Šis ir jau trešais gadījums šogad, apliecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Mediķi brīdina, ka sezona vēl nav galā. Pagājušajā gadā no jūnija līdz septembrim Neatliekamās palīdzības dienests saņēma sešus izsaukumus pie cilvēkiem, kuri apdedzinājās, pļaujot latvāņus.

TOP komentāri

  • Ivars Pučurs
    0 0 0

    Ivars Pučurs

    Es viņus nīcināju ar plikām rokām, bet citiem to neieteiktu!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl