Augstskolās pieaug ārzemju studentu skaits; lielāku pieaugumu kavē valsts atbalsta trūkums

0 Komentāru
Augstskolās pieaug ārzemju studentu skaits; lielāku pieaugumu kavē valsts atbalsta trūkums
FOTO: LETA

Augstākajā izglītībā Latvijā vērojama interesanta tendence. Demogrāfiskās bedres dēļ kopējais studējošo skaits samazinās, bet pieaug ārvalstu studentu skaits. No visiem augstskolās studējošiem 7 % ir ārzemnieki.

Līdere ārzemnieku piesaistē ir Rīgas Stradiņa universitāte, kur pēc medicīnas diploma tiecas daudzu Eiropas valstu jaunieši. Viņus vilina ne tikai lētākas studijas, bet arī mācības angļu valodā un starptautiski kontakti. Stradiņa universitātes, piemēram, tagad cenšas sekot arī citas augstskolas.

No visa studējošo kopskaita – piektdaļa jeb aptuveni 1500 ir ārzemju studenti, atzīst Stradiņa universitātes rektors un piebilst, ka katru gadu ārzemnieku skaits pieaug par aptuveni 2 procentiem. Visvairāk ir no Vācijas – 700, tad seko Skandināvija un Lielbritānija. Ārzemniekus uz šejieni vilinot visās Eiropas Savienības valstīs atzītais diploms, Rīga kā multikulturāla pilsēta un, protams, lētāka studiju maksa.

Ārzemju studentu skaits pēdējos gados strauji pieaudzis arī Rīgas Tehniskajā universitātē – līdz 1211. Inženierzinātnes pārsvarā studē jaunieši no Uzbekistānas un Indijas.

Arī Latvijas Universitāte arvien lielāku uzmanību pievērš ārzemju studentu piesaistei. Ar strauju pieaugumu pagaidām tā nevar lepoties. Četri procenti no studējošo kopskaita ir jaunieši no Rietumeiropas. Tagad kā mērķis Latvijas Universitāte uzstādījusi studējošo piesaisti no Āzijas.

Kopējās tendences ir pozitīvas, jo ik gadu ārvalstu studentu skaits augstskolās un koledžās pieaug. 2011. gadā  studēja 2717 ārzemnieku, 2013 – 4475, bet 2014./2015. akadēmiskajā gadā – 5272 studenti.

Taču vēl ir daudz neatrisinātu jautājumu, kas kavē straujāku ārzemnieku piesaisti. Galvenā problēma – trūkst vienotas valsts programmas ārzemnieku piesaistei. Rektori ir pārliecināti, ka augstākā izglītība Latvijā var kļūt par labu eksportpreci, kas Latvijas tautsaimniecībā atstātu simtiem miljonu eiro.

0 Komentāru