Augstākajai izglītībai Latvijā jābūt obligātai, uzskata RTU rektors

2 komentāri
Augstākajai izglītībai Latvijā jābūt obligātai, uzskata RTU rektors
AVOTS:LETA

Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis ir pārliecināts, – jo vairāk mūsu valstī būs izglītotu cilvēku, jo lielākas iesējas kāpināt ekonomikas attīstības tempus un nodrošināt labklājību ģimenē.

Par augstskolas neapmeklēšanu cietumā neliks

Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis uzskata, ka lielāks valsts ieguldījums jauniešu izglītības līmeņa celšanā būtu vienīgais pareizais ceļš, kā celt labklājību.

”Vispirms ir jāpanāk, lai Latvijā būtu obligāta vidējā izglītība. Nākamais solis – visiem pieejama augstākā izglītība. Protams, būs atbirums. Taču galvenais, jādod iespēja visiem mūsu jauniešiem iegūt labāko izglītību,” skaidro Ribickis.

RTU rektora plāns paredz saglabāt privātās augstskolas. To uzdevums būtu piesaistīt vairāk ārzemju studentus. Arī valsts augstskolas turpinātu par maksu izglītot ārzemniekus. Vietējie studētu bez maksas, ja sekmes pasliktinātos – būtu jāmaksā. Arī arodskola, tāpat kā vidusskola kalpotu kā starpposms ceļā uz augstskolas diplomu.

”Negribu teikt, ka mums būtu jāveido tāda policejiska valsts – ja tu neesi beidzis augstskolu, tad tevi ieliks cietumā. Tāda iespēja nevarētu pastāvēt,” piebilda Ribickis.

Eksperti un politiķi iebilst

Izglītības eksperti apšauba obligātās augstākās izglītības ieviešanas nepieciešamību. Lietderīgāk būtu investēt augstākās izglītības attīstībā, nevis studentu skaita palielināšanā.

”Latvijas problēma ir tā, ka pie mums nav iespējas iegūt ļoti labu izglītību. Ja gribi iegūt ļoti labu izglītību, tad jābrauc ir uz ārzemēm. Tā ir lielākā problēma Latvijas augstākās izglītības jomā,” uzsvēra augstskolas pasniedzējs, sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.

Par radikālu sistēmas maiņu augstākajā izglītībā lēmums būtu jāpieņem Saeimā. Parlamenta Izglītības komisijas vadītājai Ilzei Viņķelei gan labāk patīk ideja par obligātu vidējās izglītības ieviešanu. Arī Izglītības ministrijā obligātās augstākās izglītības ideju pagaidām neatbalsta. Valstī jau jebkuram ir iespēja studēt. Tikmēr plāns par obligātas vidējo izglītību ir iekļauts valdības deklarācijā.

Video