Ātrā palīdzība vēlas iegūt operatīvā dienesta statusu

0 Komentāru
Ātrā palīdzība vēlas iegūt operatīvā dienesta statusu
Foto: LETA

Šobrīd mediķiem priekšroka ir tikai uz ceļiem, bet juridiski iestāde ne ar ko neatšķiras no jebkuras ambulatoras ārstniecības iestādes, vai, piemēram, medicīnas muzeja. Tomēr reālajā dzīvē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) strādā 24 stundu režīmā, gatavībā sniegt palīdzību jebkurā situācijā.

Operatīvā dienesta statusu Veselības ministrija (VM) iestādei gan nesola, tomēr tiks meklēti veidi, kā mediķiem īpašās funkcijas likumdošanā atrunāt.

Pie īpaša statusa NMPD vēlējies tikt arī iepriekš, savulaik šim mērķim pat tika gatavots atsevišķs likums. Nu iestāde pie šā jautājuma atgriezusies.

 

Liene Cipule
NMPD vadītāja

Ja mēs raugāmies, kas mēs esam pēc statusa, tad mēs esam ambulatora tipa valsts pārvaldes iestāde – respektīvi, pakalpojumi, ko mēs sniedzam, ir ambulatora tipa pakalpojumi. No otras puses – mēs esam valsts pārvaldes iestāde, kas darbu organizē tāpat kā citas, piemēram, salīdzinājums ar Veselības inspekciju vai Medicīnas vēstures muzeju ir vietā, jo uz mums attiecas tie paši atalgojuma principi, darba organizācijas principi.

Cipule uzsver, ka ātrās palīdzības darbs ir atšķirīgs un iestāde pilda īpašu funkciju, ko nepieciešams atrunāt likumdošanā – proti, ka dienests ir pirmsslimnīcas posma neatliekamās palīdzības sniedzējs operatīvajā režīmā.

“Arī policijai vai ugunsdzēsējiem nav definēts, ka tie ir operatīvais dienests. Faktiski viņu funkcijas jau paredz, ka viņi veic operatīvās darbības. Savādāk ir ar mums, mums nav izdalīts ārstniecības ietvarā, kas ir mūsu funkcija, un tas var radīt jautājumus,” turpina NMPD vadītāja.

Veselības ministre Anda Čakša uzsver, ka operatīvā dienesta statusu NMPD piešķirt nevar. Tas nav iespējams juridisku iemeslu dēļ – jo operatīvajā dienestā strādā amatpersonas ar īpašām dienesta pakāpēm. Tomēr iespējas, kā dienesta darbu labāk organizēt tiks meklētas.

 

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

Viņi nepakļaujas operatīvā dienesta statusam, bet jebkurā gadījumā NMPD mums ir īpašā stāvoklī ar to, ka mēs viņiem nodrošinām izdienas pensijas vienīgajiem mūsu nozarē. Bet nu mums ir jādomā, kā viņus vēl atbalstīt, jo tā ir tāda visātrāk reaģējošā vienība, kas mums ir veselības aprūpē.

NMPD šobrīd gatavo priekšlikumus grozījumiem Ārstniecības likumā, ko iesniegs vērtēšanai Veselības ministrijai.
0 Komentāru