Atkritumu krīze: Rīgā turpināsies ārkārtējā situācija

2 komentāri

Saeima devusi “zaļo gaismu” valdības lēmumam turpināt Rīgā ārkārtējo situāciju atkritumu izvešanā. Deputātu vairākums uzskata, ka lēmums īstermiņā novērsīs risku, ka Latvijas galvaspilsēta varētu “grimt” atkritumos. Tikmēr citi deputāti šodien lēmumu kritizēja, to saucot par pakļaušanos atkritumu apsaimniekotāju mafijai un “glābšanas riņķa” pamešanu Rīgas domes vadībai, kas ir atbildīga par radušos situāciju.

Ārkārtējo situāciju Rīgā, lai novērstu atkritumu izvešanas krīzi galvaspilsētā, izsludināja valdība, bet Saeimai šis lēmums jāapstiprina. Tomēr ne visi uzskata, ka valstij būtu jāiesaistās Rīgas varas radīto problēmu risināšanā.

Rīgas dome bija lēmusi uz 20 gadiem slēgt līgumu par atkritumu izvešanu ar uzņēmumu ”Tīrīga”, šādi izveidojot monopola situāciju galvaspilsētas atkritumu biznesā. Tomēr to aizliedza Konkurences padome. Lai darbu īstermiņā varētu turpināt vismaz līdzšinējie atkritumu izvedēji, ar kuriem nav noslēgti līgumi, bija nepieciešama ārkārtējās situācijas izsludināšana.

Atbalstīt šādu lēmumu Saeimas deputātus ceturtdien mudināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un deputāti no viņa pārstāvētā politiskā spēka ”Attīstībai/Par!”.

Vienlaikus pret ārkārtējās situācijas turpināšanu visasāk iebilda ”Attīstībai/Par” valdības partneri no Jaunās konservatīvās partijas (JKP), kuri uzskata, ka ar situāciju jātiek galā pašai ”Saskaņas” un ”Gods kalpot Rīgai” vadītājai Rīgas domei, bet, ja tā to nevarēs izdarīt, tad galvaspilsētas pašvaldība būtu jāatlaiž.

”Ja mēs tagad kārtējo Rīgas domes vadības shēmu un zagšanu saucam par ārkārtēju, tad kur mēs dzīvojam? Tas tur notiek visu laiku! Tur nekā ārkārtēja nav!” pauda JKP deputāts Sandis Riekstiņš.

”Es ļoti gribētu, lai balsojums būtu tāds, kā vēlaties jūs. Lai šis ārkārtas stāvoklis netiktu apstiprināts. Lai jūs varētu uzņemties pilnu politisko atbildību par tām sekām, kas iestātos. Jo šobrīd izskatās, ka saucot, ka esat gatavi cīnīties ar pūķi, jūs esat gatavi sakapāt arī tos, kurus gribat no viņa aizstāvēt!” sacīja “Saskaņas” deputāts Ivars Zariņš.

”Jā, mūs visādi biedē par to, kas notiks. Saskaņa ir paradusi biedēt. Komunisma laikos mūs arī visus biedēja,” teica JKP Saeimas frakcijas vadītāja Juta Strīķe.

””Saskaņa” ir lielākie ārkārtējās situācijas atbalstītāji. “Saskaņa” un ZZS. Jaunā koalīcija! “Saskaņa”, ZZS un “Attīstībai/Par!”. Mēs varam balsot – pret! Neiekrist atkritumu mafijas šantāžā!” aicināja JKP deputāts Krišjānis Feldmans.

”Mēs šeit varbūt varam atļauties apsaukāties un apmainīties dažādiem vārdiem ticības labad. Ministru kabinets izsver ”par” un ”pret”,” pauda AP Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

”Es nesaprotu kā cilvēcīgi, ja cilvēkam ir pašcieņa, varētu paciest to, ka jūs, Daniel, un parējos partnerus jūsu koalīcijas partneri sauc par mafiju,” norādīja deputāts Aldis Gobzems.

59 deviņiem deputātiem balsojot ”par”, Saeima Rīgā izsludināto ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā atzina par pamatotu. Tas īstermiņā ļaus turpināt atkritumu izvešanu, bet joprojām nav skaidrības par to, kas ar Rīgas atkritumu apsaimniekošanas sistēmu notiks nākotnē.

Pret ārkārtējās situācijas izsludināšanu nobalsoja JKP un “KPV LV” Saeimas deputāti. Visi pārējie parlamentārieši gan no valdības partijām, gan no opozīcijas lēmumu atbalstīja.