Atkritumu krīze Rīgā: pretēji domes paustajam valdība tomēr lemj pagarināt ārkārtas situāciju

Pievienot komentāru

Valdība otrdien pagarināja ārkārtējo situāciju Rīgā līdz martam. Šāds lēmums pieņemts, neieklausoties Rīgas domes vadītājos, kuri uzskata, ka atkritumu apsaimniekošanā krīze vairs nedraud un ārkārtējās situācijas izsludināšana nav vajadzīga.

Atkritumu apsaimniekošanas problēmas galvaspilsētā sākās jau septembrī, kad valdība pirmo reizi Rīgā izsludināja ārkārtas stāvokli – lai nodrošinātu, ka atkritumu savākšana neapstātos arī pēc tam, kad ar blīkšķi izgāzās centieni šo ienesīgo biznesu nodot monopolam – uzņēmumam “Tīrīga”.

Lai arī Rīgas domes vadība vēl pirmdien apgalvoja, ka atkritumu apsaimniekošanas jomā galvaspilsētai ārkārtējās situācijas regulējuma pagarināšana nav nepieciešama, jo tā vienojusies ar trim esošajiem operatoriem par pakalpojuma sniegšanu arī turpmāk, valdība nākamajā dienā tomēr lēma ārkārtas situāciju pagarināt vēl uz trim mēnešiem – līdz martam.

Nozares ministrs Juris Pūce šaubās, vai situācija pēc 11. decembra būs atrisināta, atkritumi Rīgā tiks savākti un izvesti, turklāt pēc ministra paustā, līdz ārkārtējās situācijas beigām nākamnedēļ iedzīvotāji un komersanti vairs nepagūtu noslēgt jaunus līgumus par pakalpojuma saņemšanu.

“Diemžēl līdz pat brīdim, kamēr es biju spiests brīdināt RD, ka tā ir atkārtoti pārkāpusi likumu saistībā ar pašvaldības autonomās rīcības nepildīšanu, proti, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas neorganizēšanu, līdz tam RD nekādas darbības, lai nodrošinātu pārēju no ārkārtējās situācijas uz normālu situāciju, neveica,” sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs.

Ārkārtas situācijas pagarināšanu valdība gan neatbalstīja vienbalsīgi. Pret Pūces vadītās ministrijas  sagatavoto rīkojumu balsoja visi trīs partijas KPV LV ministri.

“Valdība ir spiesta šādu lēmumu pieņemt Rīgas domes nespējas dēļ. Mums ir svarīgi, un man kā valdības vadītājam ir svarīgi – ja mums ir rīcības spēja nodrošināt stabilitāti un prognozējamību Rīgas iedzīvotājiem, mums tā iespēja ir jāizmanto. Vaina un atbildība jebkurā gadījumā ir jāuzņemas Rīgas domei,” atzina premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV).

Savukārt Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs pirmdien īpaši sasauktā preses konferencē pauda, ka lēmums par ārkārtas situāciju ir politisks. Viņaprāt, šādi tiek novērsta sabiedrības uzmanība no citiem sasāpējušiem jautājumiem.