Atklāts Rīgas daudzo luksus auto noslēpums: Bagātnieki ”zelta rumakus” bieži pērk caur PVN karuseļu shēmām

6 komentāri
Atklāts Rīgas daudzo luksus auto noslēpums: Bagātnieki ”zelta rumakus” bieži pērk caur PVN karuseļu shēmām
Jānis Eglītis

Auto tirdzniecība atrodas dziļi ēnu ekonomikā. To atzīst paši auto dīleri. Vismaz 5 tūkstoši auto darījumi katru gadu iziet dažādas pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanas shēmās. Īpaši daudz to ir luksus auto segmentā.

Auto tirgotāji kritizē VID un CSDD, ka valsts institūcijas noskatās kā bagāti cilvēki ietaupa uz saviem zelta rumakiem, bet izveicīgi krāpnieki pelna miljonus. Tikmēr Valsts ieņēmuma dienesta norāda, ka nereti shēmas iesaistīti paši auto dīleri.

Par lepno limuzīnu daudzi PVN nemaksā

Trauksmi par ēnu ekonomiku auto tirdzniecībā cēlusi Latvijas auto asociācija. Pēc pašiem piesardzīgākajiem datiem katrs desmitais Latvijā reģistrētais auto ir iesaistīts kādā no PVN izkrāpšanas shēmām, kuras ir dažādas.

Ingus Rūtiņš
Auto asociācijas pārstāvis:

Katru gadu veicot monitoringu ir aptuveni 5000 auto reģistrācijas operāciju, kas vai nu pilnībā vai daļēji atbilst PVN karuseļa pazīmēm vai bijusi PVN nenomaksā. Kopumā 20 miljoni pazūd PVN shēmās un vēl ap 50 miljoniem pazūd nenomaksātos algu nodokļus vai uzņēmuma ienākuma nodokļos.

Īpaši ienesīgas un tāpēc arī izplatītas PVN shēmas ir luksus klases segmentā, tāpēc nenākas brīnīties, kāpēc Rīgā tik daudz dārgu mašīnu.

No šiem luksus auto gan jauniem, bet pamatā mazlietotiem, liela daļa ir bijuši iesaistīti kādā darbībā un protams tās darbības rezultāts ir šo luksus klases auto padarīt lētāku, bilst Rūtiņš.

Auto asociācija uzskata, ka valstī nav sistēmas, kā PVN shēmotājus izķert. Valsts ieņēmumu dienests reaģējot novēloti, kad auto jau pazudis firmu karuselī – tas ir, vairākkārt pārreģistrēts citam īpašniekam, tai skaitā, ārzemēs dibinātām firmām.

Ilze Zoltnere
Moller Auto direktore:

Oktobrī ir reģistrētas divas ļoti dārgas Audi automašīnas un viena Tesla X, kas arī ir ļoti dārga – katra ap 100 000 eiro. Mašīnas nav pārdevuši dīleri, bet reģistrējis uzņēmums, kas dibināts pērna gada beigās. Kopš tā laika trīs reizes mainījis juridisko adresi, bet nodokļos nomaksājis tieši nulle eiro. Jautājums, kā šāds uzņēmums var nopirkt trīs jaunas mašīnas nenomaksājot nodokļus?

Valsts institūcijas: problēma tiek risināta

Gadījumus, kā ar firmu NEPODEN, kas ar trīs dārgu auto reģistrāciju valstij varētu būt atņēmusi 60 000 eiro ienākumus, būtu vieglāk izķert, ja VID saņemtu savlaicīgu un pilnu informāciju no CSDD.

Jānis Golubevs
CSDD pārstāvis:

Ministru kabinets jautājumu par automobiļu tirdzniecību ir iekļāvis ēnu ekonomikas apkarošanas plānā. Šobrīd Saeimā tiek gatavoti grozījumi ceļu satiksme likumam, kuri paredzēs, ka jebkurai juridiskai personai Latvijā pirmoreiz reģistrējot transportlīdzekli, būs aizliegums atsavināt auto 15 dienas un VID šajā laikā pārbaudīs uzņēmumu vai nomaksāti nodokļi.

VID apgalvo, ka ar shemotājiem auto jomā cīnās. Diemžēl karuseļos ik palaikam iesaistīti arī paši autodīleri, kuriem veikti uzrēķini. Divos gados kopējie uzrēķini auto nozarei esot 25 miljoni. Saskaņā ar neoficiālu informāciju Finanšu policijas redzeslokā nonācis vismaz viens Latvijā pazīstams autodīleris saistībā ar aizdomām par kārtējo PVN izkrāpšanas shēmu.

6 komentāri