Atklāts Eiropas attīstības gads – par vienu no lielākajiem draudiem atzīta nabadzība

0 Komentāru
Atklāts Eiropas attīstības gads – par vienu no lielākajiem draudiem atzīta nabadzība
FOTO: LETA

Vēl šodien Latvija bija visu augstāko Eiropas amatpersonu pulcēšanās vieta. No rīta ar valsts un valdības vadītāju tikās Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, bet EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers atklāja Eiropas attīstības gadu. Eiropas pārstāvji nabadzību atzina par vienu no lielākajiem draudiem, un pie tās mazināšanas šajā gadā tiks strādāts īpaši cītīgi.

Savu viesi, Eiropadomes prezidentu, Laimdota Straujuma pašā rīta agrumā kā īstena nama māte sagaidīja pie Ministru kabineta durvīm. Latvijā Donalds Tusks ieradies, lai atklātu Latvijas prezidentūru ES Padomē. Abas amatpersonas tikšanās laikā pārrunāja prezidentūras prioritātes.

Tusks atzina, ka vadīsim padomes darbu ļoti sarežģītos apstākļos, par iemeslu minot nestabilitāti Ukrainā. Eiropadomes prezidents šajā kontekstā izcēla Latvijas lomu – tieši mūsu valsts varot atvieglot ES attiecību veidošanu ar austrumu kaimiņiem.

ES neizstrādā politiku, kas ir vērsta pret Krieviju, bet tās mērķis ir nodrošināt mierīgu līdzās pastāvēšanu. Šī politika gan prasīs dažādus kompromisus.  No šīs īstenotās politikas Latvijai nākas maksāt augstāku cenu, nekā pārējām ES dalībvalstīm, taču patlaban nav citas izvēles.

Augsta cena arī maksāta, lai prezidentūras dienaskārtībā parādītos jautājums par drošību un cīņa pret terorismu. Pieminot asiņainos notikumus Parīzē, Tusks solīja, ka aicinās Eiropas Parlamentu pasteidzināt darbu pie ES Pasažieru vārdu reģistrācijas sistēmas, kas palīdzēs noteikt bīstamu cilvēku pārvietošanos.

Terors ir uzliesmojis Eiropā. Skumji, bet tā nav pirmā reize. Šādi traģiski notikumi norāda uz mūsu valstu ievainojamību un to, cik ievainojama ir mūsdienu pasaule. ES nevar izdarīt visu, bet mēs varam stiprināt savas aizsardzības spējas un veidot papildus drošības garantus.

Cita augsta ES amatpersona – EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers – Nacionālās bibliotēkas ēkā atklāja Eiropas tematisko gadu. Šoreiz tas veltīts attīstības politikai. Tā izpaužas gan kā sabiedrības informēšana par nabadzību, nevienlīdzību un citām sociālajām problēmām, gan kā praktisku mērķu īstenošana, palīdzot valstīm un reģioniem ārpus ES.

Atklājot attīstības gadus, Junkers visupirms uzteica Latvijas sasniegumus.

Latvija ir nācija, kas parādījusi izcilus rezultātus attīstībā. Šādi veiksmes stāsti nepieciešami visiem. Latvija ar savu pieredzi atbalsta Austrumeiropas un Centrālāzijas valstu attīstību. Mūsu pienākums ir stiprināt šo valstu izvēlēto attīstības ceļu.

Komisijas prezidents uzsvēra, ka Eiropa nevar noslēgties pārticības cietoksnī – viņaprāt, eiropiešiem ir jādalās ar saviem partneriem visā pasaulē ar to, ko esam ieguvuši. Šī gada nospraustie mērķi ir palīdzēt attīstības valstīm veicināt demokrātisku valsts pārvaldi, nodrošināt izglītību, dzimumu līdztiesību un augstākus dzīves apstākļus.

0 Komentāru