Atklāta tekstilmākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres personālizstāde “Kafijas kantāte”

0 Komentāru

Krāšņi gobelēni, spilgtas krāsas un iespaidīgi tekstilansambļi – tas viss ir skatāms Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kur izstādīti tekstilmākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres nozīmīgākie darbi. Nule atklātā personālizstāde, kas veltīta mākslinieces 80. dzimšanas dienai un viņas radošās darbības 50 gadu jubilejai.

Jubilejas personālizstādei atlasīts mākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres zelta mantojums, viņas stilam raksturīgākie darbi. Gandrīz divdesmit lielformāta kompozīcijas un vērienīgi tekstilansambļi Pauls-Vīgneres iecienītajā košo krāsu paletē. Izstādes nosaukums “Kafijas kantāte” ir atsauce tam, ka darbu tapšanas laikā kā kafijai, tā mūzikai bijusi nozīmīga loma. Ar tādu pašu nosaukumu apskatāma arī četrdaļīgā kompozīcija, kas ir kā veltījums kafijas ceļam, sākot no pupiņām līdz dzišanai porcelāna tasītē.

“Tas ir veltījums Jāņa Petera dzejoļu krājumam, kurā bija iesaistīts vārds “kantāte”. Tas bija periods, kad mēs daudz dzērām kafiju, dzērām rītā, vakarā,” stāsta autore.

Centrā novietots trīsdaļīgais tekstilansamblis “Visums”, un māksliniece ir gandarīta, ka šoreiz to izdevies izstādīt pēc sākotnējās ieceres, kas darba pirmās izrādīšanas reizē 1978. gadā neizdevās.

“Toreiz virsmu nevarējām atļauties tādu, lai tā rotētu. Jānis nolika smagu teātra prožektoru, un tas deva tādu efektu, ēnas, kaut kas sanāca. Tagad ir labi, esmu gandarīta,” norāda Vīgnere.

“Bija īpaša koncepcija parādīt viņas darbus gobelēna tehnikā. Tieši tekstilansambļi ir Edītes pasaules līmeņa devums, kas nav zaudējis aktualitāti šodien.  Šis darbs “Ceļojumu piezīmes” ir tapis pēc mākslinieces brauciena uz Kubu, viņu iedvesmoja krāsas un daba. Darbu pēc tam izstādīja Lodzas trenālē, kur ieguva 2. vietu. Tā ka tas ir starptautiski godalgots darbs,” skaidro izstādes kuratore Velta Raudzepa.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā izstāde būs apskatāma līdz martam. Savukārt pati māksliniece apņēmusies janvārī doties pelnītā atpūtā, lasīt grāmatas, klausīties brāļa Raimonda Paula kompozīcijas un mierā iemalkot kafiju.

0 Komentāru