Atklāta piemiņas vieta appludinātajam Pērses ūdenskritumam

1 komentārs
Atklāta piemiņas vieta appludinātajam Pērses ūdenskritumam
EKRĀNUZŅĒMUMS

Pirms vairāk nekā 50 gadiem Koknesē – pēc Pļaviņu HES uzbūvēšanas – Daugavas pietekā Pērse tika appludināts plaši pazīstams ūdenskritums. Tagad – pēc daudziem gadu desmitiem – Kokneses iedzīvotāji ir radījuši Pērses ūdenskrituma atveidu, kas glabā atmiņu par reiz tik iemīļoto vietu Pērses upē.

Pērse ar Daugavu satiekas gleznainā vietā pie Kokneses pilsdrupām, kas agrāk atradās klints galā, bet tagad pakājē skalojas Pērses un Daugavas ūdens.

Pērses upe ir krietni mainījusies kopš laikiem, kad šeit vēl bija ūdenskritums. Taču viena lieta nav mainījusies – kāpnes, kas ved līdz upei un 40 metrus zem ūdens. Agrāk pa šādām kāpnēm lejā pie ūdenskrituma devās ļoti daudz cilvēku. Te esot darbojies, moderni izsakoties, pirmais dabīgais SPA Latvijā.

Pērses ūdenskritums bija 2-3 metrus augsts – augstākais Latvijā, platums bija vairāki metri. Ūdenskritumu un tā apkārtni apmeklēja ne tikai Kokneses iedzīvotāji, skaistā vieta piesaistīja arī ļoti daudz tūristu.

Kokneses pašvaldības priekšsēdētājs Dainis Vingris atceras, ko viņa vecmāmiņa stāstīja par laiku, kad Koknese bija iecienīta atpūtas vieta. Iespējams, tieši senās koknesiešu atmiņas pamudināja ideju radīt piemiņas vietu Pērses ūdenskritumam. Taču īstenot šo ieceri izdevās tikai šogad. Vingris norāda, ka arī jaunais ūdenskritums pamazām gūst popularitāti.

Pērses ūdenskrituma atveids atrodas pils parka dīķa malā. Tāpat kā oriģinālais, arī šis ir veidots no dolomīta, bet, protams, ir krietni mazāks.

Vakaros jaunais ūdenskritums tiek arī izgaismots, un tas izskatoties iespaidīgi. Nedaudz vairāk par metru augstais Pērses ūdenskrituma atveids ir ne tikai krāšņumam, tas arī attīra un ar skābekli bagātina pils dīķa ūdeni.

Pērses ūdenskritums bija tiešām viens no krāšņākajiem Latvijā. Tas tikai nedaudz piekāpās Ventas rumbas platumam, taču augstumā to pat viegli apsteidza. Arī Pērsē zivis nārsta laikā lēca augšā pa ūdenskritumu, un tas izskatījās iespaidīgi.

Tagad ūdenskrituma vairs nav, tas ir appludināts un atrodas 40 metrus zem ūdens.