Atkal manītas iekārtas, ar kuru palīdzību zog bankas karšu datus

7 komentāri
Atkal manītas iekārtas, ar kuru palīdzību zog bankas karšu datus
Foto: F64

Iedzīvotāji novērojuši, ka atgriezušies noziedznieki, kuri izmanto tā dēvētos skimerus. Tās ir iekārtas, kas tiek uzstādītas uz bankomātiem tā, lai cilvēki pat nenojauš, ka viņu banku kartes dati tiek zagti.

Policijā norāda, ka minētais noziegums jau bija gandrīz izskausts, taču, ņemot vērā, ka noziedznieki aktivizējušies, policijā aicina iedzīvotājus būt vērīgiem.

Karte tiek ievietota bankomātā, viss rit kā ierasti, klients izņem naudu un aiziet. Taču minētās procedūras laikā noziedznieki jau paspējuši nolasīt kartes datus un var viegli piekļūt svešai naudai.

Tā dēvētie skimeri jeb bankas karšu datu nolasīšanas iekārtas ir atkal manītas Latvijā. Tā savā “Twitter” kontā ziņo Andrejs, kurš aizvadītās nedēļas vidū pie viena no Ventspils bankomātiem uzgāja noziedznieku uzstādīto iekārtu. Andrejs brīdina citus iedzīvotājus un raksta, ka iekārtu nodevis Ventspils pašvaldības policijai.

Valsts policijas Kibernoziegumu nodaļas pārstāvis norāda, ka intervijas brīdī, kas ir vairākas dienas pēc Ventspils pašvaldības policijai tika nodots skimers, informācija līdz centrālajam Valsts policijas birojam tā arī vēl nebija nonākusi. Ventspils gadījumam apstiprinoties, tas liecinās, ka atgriezies jau šķietami izskausts nozieguma veids.

“Pagājušajā un šajā gadā neesam saņēmuši nevienu apstiprinošu informāciju no bankām par to, ka viņu bankomātiem būtu uzstādīti skimeri, šis incidentu skaits praktiski samazinājies līdz minimumam,” turpina VP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Biržs.

Vairākas bankas veikušas bankomātu uzlabojumus, tieši tāpēc karšu datu nelikumīga nolasīšana ir strauji sarukusi, uzskata “Swedbank” pārstāve. “Mēs aprīkojām bankomātus ar papildu ierīci, ko tautas valodā iesauca par “knābjiem”, kas apgrūtina karšu nolasītājiem tikt klāt svešiem datiem un kartēm,” izklāsta bankas pārstāve Kristīne Jakubovska.

Skimeriem datu nolasīšanai parasti ir vairākas daļas. Viena iekārta tiek uzstādīta uz atveres, kurā tiek ievietota karte, tā nolasa bankas kartes magnētisko lenti. Papildus tiek arī uzstādīta bankomāta viltus tastatūra, kas saglabā atmiņā ievadīto PIN kodu. No iegūtajiem oriģinālās bankas kartes datiem izveido kartes kopiju, ar kuru noziedznieki dodas iepirkties.

No LNT uzrunātajiem iedzīvotājiem vien retais uzmanās no krāpnieku iekārtām vai arī vispār pirmo reizi uzzināja par minēto nozieguma veidu.

 

Silvija: Es neskatos, nepievēršu uzmanību. Ak dievs, to es nezināju, paldies, ka pateicāt.

Matīss: Es nezinu, kas ir skimers. Es tādu īpašu piesardzību neievēroju, absolūti nē. Zini, kā parasti liekas, ka tas jau mani neskars.

Artis: Jā, zinu. Es esmu arī redzējis, ka cilvēki uzmanās no tā.

 

Policijā norāda, ka, pamanot kaut ko aizdomīgu uz bankomāta, jāziņo bankai vai arī Valsts policijai, kas nu tajā brīdī atrodas tuvāk. Lai nesabojātu iespējamos pierādījumus, noziedznieku uzstādīto iekārtu ar kailām rokām labāk neaiztikt. Tomēr fakts, ka sociālajos tīklos atkal parādījušās ziņas, rāda, ka šī rūpala noziedznieki atkal sākuši sirot Latvijā.

7 komentāri